Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5267 % 0.07
EURO 34,6320 % -0.18
GRAM ALTIN 2.443,53 % -2,24
ÇEYREK A. 3.995,17 % -2,24
BITCOIN 65.953,89 1.38
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 23°
Google News

Geçmişte yapılan hataları tamir etmeye çalışıyoruz

TRT 6 (Şeş) da yayınlanan “Sıyaseta Rast” programına katılan AK Parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş, Kürt sorunu konusunda son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Son Güncelleme :

29 Ocak 2013 - 9:26

Geçmişte yapılan hataları tamir etmeye çalışıyoruz

Kürt sorunu konusunda özellikle Bediüzzaman Said-i Nursi’nin ‘cehalet zaruret ve ihtilaf karşısında mücadele etmemiz gerekir’ sözlerinin birleştirici olduğunu belirten Prof. Dr. Taş“ büyük din âlimi Bediüzzaman Said-i Nursi bölgede Medresetül Zehra Üniversitesi fikriyle fen ilmiyle dini ilimleri birleştirme noktasındaydı. Bu nedenle Van Edremit’te temelde atıldı ama 1.dünya savaşı çıkınca bu proje askıya alındı” dedi.

1925 Şeyh Said olaylarıyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Şeyh Said’in bölgede ayrı bir devlet kurma gibi bir fikrinin olmadığını belirten Milletvekili Taş “Şeyh Said bölgedeki saygın din alimlerinden biri ve aynı zamanda Halidi Bagdadi’nin soyundandır. O günün koşullarında bölgenin İslami değerlerinin yüksek olmasından ve halifeye bağlılığın verdiği bir hareket vardır ama Şeyh Said ve arkadaşlarının ayrı bir devlet kurma fikrinin olmadığını biliyorum bu süreçte yaşanan bazı gelişmeler ve ayaklanmaya katılan bazı kesimlerin gittikleri şehirleri talan etmesi üzerine yapılanlar bir ayaklanma olarak görülmüş ve başta Şeyh Said olmak üzere yüzlerce kişi istiklal mahkemelerinde idam edilmiştir “dedi.

Kürt sorunu konusunda 2002 yılından bu yana Ak Parti’nin başlattığı bir süreç olduğunu bunun zaman zaman provoke edilmesine rağmen hükümetin kararlılığını sürdürdüğünü belirten Prof.Dr.Taş “Ak Parti kaynaşmayı sağlamak için mücadele etmektedir.Cumhuriyet döneminde yapılan yanlış uygulamalar halkın kullandığı dilin yasaklanması bölgedeki insanlara yapılan baskılar insanları devletten uzaklaştırmıştır.bu devleti Türkler Kürtler zazalar Araplar hep birlikte kurmuşlardır geçmişte sıkıyönetim olaganüstü hal gibi uygulamalar sonucunda köyler yakılmış insanlar yerlerinden yurtlarından göç ettirilmişlerdir ve bunun sonucunda terör büyümüştür.geçmişte yapılan bu tahribatları bizler bugün tamir etmeye çalışıyoruz. 2002 de iktidara geldiğimizde olağan üstü hali kaldırdık mesela gençten Diyarbakır’a giderken 8-10 yerde aramalar yapılıyordu insanlar beş kilo şekeri bile kayıt altında evlerine götürüyordu ama Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan insanların görüşlerini alarak bölge insanının talepleri doğrultusunda milli kardeşlik ve barış sürecini başlatmıştır. Mesela bölge insanının dil sorunu konusunda 4+4 le başlayan seçmeli ders imkanıyla Kürtçe, Zazaca öğrenmenin yolu açılmıştır eskiden kimin aklına bunlar gelirdi anadilin seçmeli olmasını bırakın bir kelime bile konuşanı cezaevlerine atıyorlardı.bugün Bingöl üniversitesinde Tunceli Üniversitesi’nde, Artuklu Üniversitesi’nde, Dicle Üniversitesi’nde Kürtçe ve Zazaca’nın yüksek lisans düzeyinde öğrenimi verilmektedir.

Ak Parti iktidarında Dogu ve Güneydoğu Anadolu ya ekonomik olarak ta büyük yatırımlar yapılmıştır. Bugün üniversitesi olmayan ilimiz kalmamış duble yollarımızın yanı sıra artık şehirlerarası yollarımıza sıcak asfaltlar yapılmaktadır, havaalanları yapılmaktadır bunların yapılmasıyla işsizlik sorununu bitirmeyi hedefliyoruz bölgeye 30 katrilyonluk bir yatırım yapılmış ve daha da yapılmaya devam edilecektir. Mesela son süreçte Kürtçe savunma hakkı getirdik CHP genel başkanı her fırsatta bunun bir hak olduğunu söylemesine rağmen sıra meclisteki oylamaya gelince MHP ile birlikte bu kanuna karşı oy kullanmıştır. Buda onların samimi olmadığını göstermektedir. Bugün barış olursa silaha bombaya harcadığımız parayı ülkenin gelişmesi yolunda kullanırız. Ekonomi güçlü olursa ülkenin kalkınmasıda ona göre büyür eskiden IMF den para dilenirken bugün IMF ye borç verecek bir konuma geldik terör biterse bu daha da gelişir.

Benim şahsi fikrim herkesin anadilinde eğitim ve ögretim görmesidir ama bu benim şahsi fikrimdir partimin görüşünü yetkili kurullar açıklıyor buradaki ana fikir kardeşin kardeşle çatışmaması ve barış içerisinde yaşamalarıdır” dedi.

Bölge halkının artık sorunun bitmesi için yüksek sesle konuşmaya başladığını belirten Prof. Dr. Taş “Geçmişte yaşanan Habur, Oslo,Silvan gibi provakatif eylemler süreci kesintiye uğratmışsa da bitirememiştir burada Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdogan’ın kararlılığı belirleyici olmuştur. Bugün BDP,de Kandil,de bu sürecin barışla sonuçlanması yönünde olumlu görüşlerini açıklamaktalar bizim için önemli olan halkın desteğidir ve halkımız barış için bu destegi vermektedir.bizde bu sorunun bir an önce bitmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz”.dedi

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.