Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


GENÇ, FAKÜLTE İSTİYOR | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

6 Mayıs 2021 - 19:53

GENÇ, FAKÜLTE İSTİYOR

GENÇ, FAKÜLTE İSTİYOR
Son Güncelleme :

26 Nisan 2021 - 13:28

Geçtiğimiz hafta gazetemizden yayımladığımız ‘MYO Kapatılsın yerine fakülte açılsın’ haberi, ilçe kamuoyuna büyük yankı uyandırdı. Kamuoyu, köklü geçmişi ve elverişli konumu itibari ile Genç ilçesinde mutlak suretle bir fakülte açılması gerekliliğine yüksek sesle vurgu yapıyor.

Bingöl Üniversitesi Senatosu’nun teklifi ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Genel Kurul’un 27 Ağustos 2009 tarihli toplantısında alınan kararla açılan ve uzun bir süre Bingöl Üniversitesi hizmet binasında eğitim veren Genç Meslek Yüksek Okulu, 2015 yılında ilçe girişinde tarım arazisi üzerinde yapılan bir binaya taşınıp burada eğitim vermeye başlamıştı. Kurulduğu dönem ilçe kamuoyunun büyük beklentiler içerisine girildiği Genç Meslek Yüksek Okulu için aradan geçen süre zarfı, hayal kırıklığından öteye geçemedi. İlçeye ekonomik ve eğitim anlamında ciddi bir katkı sağlamayan Genç Meslek Yüksek Okulu için ilçe kamuoyu,  köklü geçmişi ve elverişli konumu itibari ile Genç ilçesinde mutlak suretle bir fakülte açılması gerekliliğine yüksek sesle vurgu yapıyor.

“GENÇ STRATEJİK KONUMDA OLMASINA RAĞMEN EĞİTİMDE GERİ PLANDA TUTULUYOR”

Genç ilçesinde yıllarca mobilya sektöründe işletmecilik yapan Paşa Zoroğlan, Genç ilçesinin özgüven kazanması açısından Fakültenin şart olduğunu belirterek şunları söyledi; “Genç vilayet yaşamış bir şehir, Meslek Yüksek Okulunun hiçbir faydası yok, öğrencilerin ilçeye hiçbir faydası yok. Genç ilçesinin eğitim konusunda ekonomi konusunda fayda görmesi lazım. Fakülte, Genç’in gençlerinin ufkunun daha yüksek olması için özgüven verir, ilçemiz için büyük avantaj olur. MYO’nun hiçbir katkısı yok mevcut öğrencilerin ne kendilerine ne de ilçeye bir katkısı yoktur. Sütaş, havalimanı, OSB, DAP çevreyolunun Genç’ten geçmesi stratejik bir konuma getirmesine rağmen eğitim konusunda geri planda tutuluyor. Genç’te bir fakültenin olması önem arz etmektedir. Sayın Bakanımız, sayın vekilimiz, sayın rektörümüz Genç ilçemiz verilecek destekle altın değerinde olur.”

“MYO KONAKLAMASIZ MİSAFİRHANE”

Genç ilçesinde Eczacı Ahmet Nuri Dener, MYO’yu konaklamasız misafirhane olarak değerlendirerek akabinde şunları söyledi; “MYO, eğitim açısından ne öğrencilere ne de ilçe halkına hiçbir kazanımı yoktur. MYO bünyesinde bulunan kreş, okuldan daha iyi konumda. Genç en büyük ilçe, var olan durumda Genç’in bir kaynağı yok, fakülte çok ciddi kazanım olacaktır. Genç ilçemizin Fakülteyle beraber eğitim seviyesi yüksek olur, halkın refahı açısından çocukların üniversiteye yönelmelerini teşvik eder. Maalesef mevcut MYO konaklamasız misafirhane olarak yer alıyor.”

“FAKÜLTE İLÇEMİZE POZİTİF KATKI SAĞLAYACAKTIR”

Genç Sürücü Kursu işletmecisi Medeni Çetin: “ Genç ilçemizin Bingöl’e yakın ve uzaklığının avantajı ve dezavantajını beraber yaşıyoruz. Fakülte ilçemize pozitif katkı sağlayacaktır. Fakülteyle beraber ilçemize gelen öğrenci kardeşlerimiz 4 yıl burada yaşayacaklar buda ilçe halkına olumlu katkı sağlayacaktır. Meslek Yüksek Okulumuzda kalsın ama ilçeye mutlak suretle bir fakülte kazandırılması gerekir. Umarım yetkililer gerekeni yapar ilçemize bir fakültenin kazandırılmasında ön ayak olabilirler.”

“GELECEĞİMİZE MİRAS BIRAKALIM”

Moda Tasarım Uzmanı Olcay Tuma; “Genç için kurumlar, esnaf ve sivil toplum örgütleri işbirliği ile güçlü bir ses çıkarabilirsek geleceğimize miras bırakmış olacağız. İlçenin kalkınması, eğitim noktasında kaliteli bir yere gelmesinde fakültenin çok ciddi katkısı olacaktır. Fakülte, gençlerimize örneklik teşkil edecek, okumaya teşviki artıracak, daha üretken bir ilçe olmayı sağlayacaktır.”

Haber: Ahmet SAYILIR

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV