Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,7350 % 1.4
EURO 35,0395 % 0.36
GRAM ALTIN 2.452,62 % 2,58
ÇEYREK A. 4.010,03 % 2,58
BITCOIN 65.376,00 -2.22
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

GENÇ MYO İÇİN DEV PROJE

17 Haziran Pazar günü İstanbul Legacy Ottoman Otel’de gerçekleştirilen Gençliler gecesinde, gecenin önemli konularından biri olan Genç MYO hakkında Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Alaaddin Yüksel bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun önemli konusu ise MYO için hazırlanan Taslak Mimari Projesi oldu.

Son Güncelleme :

24 Haziran 2012 - 16:51

GENÇ MYO İÇİN DEV PROJE
Genç Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Alaaddin Yüksel’in hazırlamış olduğu sunumda “2009’da kurulmuş olmasına rağmen Genç Meslek Yüksek Okulu’nun henüz istenilen fiziki bir imkâna sahip değil, 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında öğrencilerimizi Genç’e getirmek suretiyle eğitim öğretimimize burada devam edeceğiz. Genç MYO organizasyon yapısında 1 Müdür ve 9 Öğretim Elemanı ile Eğitimlerine devam ediyoruz. Mevcut olan Su Ürünleri, Elektrikli Cihaz Teknolojisi ve Organik Tarım programlarında eğitimin devam ediyor, bunun yanında açmış olduğumuz Çocuk Gelişimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ile Tıbbi Dokümantasyon gibi son derece önemli. Bu bölümlerimiz için, öğretim görevlisi alımından sonra bu yıl ek kontenjanla öğrenci alabileceğiz”
MURAT NEHRİ HAVZA REHABİLİTASYON PROJESİ BAŞLIYOR
Genç MYO bünyesindeki Su Ürünleri programının önemine vurgu yapan Yüksel, Genç ilçesinin coğrafi yapısı olarak çok önemli olduğunu, Murat Nehri’nin ilçeden geçmesine rağmen yeterince faydalanılamadığını ancak yapımına yakın zamanda başlanacak olan Kaleköy ve Beyhan gibi iki büyük barajların yapılacak olması yine Kalkınma Bakanlığı onayından geçerek, OGM tarafından gerçekleştirilecek olan Murat Havzası Rehabilitasyon Projesinin 2012 yılında başlanacak olması bölgenin kalkınmasına ciddi anlamda katkılar sağlayacağını belirtti.
Yüksel: “Proje bütçesi yaklaşık olarak 50 milyon dolar olan ve IFAD(Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu) tarafından desteklenecek olan bu proje kapsamında Elazığ, Bingöl ve Muş’u kapsayan Murat Nehri kenarındaki mikro havzalarda entegre çalışmalar yapılacaktır. Bu havza çalışmaları ile bölgenin bir su havzası potansiyeli oluşacak. Ve bu su havzaları potansiyelinde de bölgeye kırsal kalkınma anlamında ve yine diğer çalışmalar anlamında çok ciddi katkılar sağlayacağını umuyoruz. Ve Genç’te inşallah su ürünleri açısından çok ciddi bir potansiyele sahip olacaktır. Genç MYO ve Bingöl Üniversitesi de bu proje içerisinde aktif bir şekilde rol alacaktır. Organik tarım programının da son derece önemli olduğunu, bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek öğrenci potansiyeline sahip olduğunu, özellikle Doğu ve Güneydoğudan gelen öğrencilerimizin yine sayın bakanımızın başında olduğu Türkiye’nin en büyük projesi olan GAP projesinde staj yapma imkanına sahiptirler. Bu programlarımız ve Elektrikli cihaz Teknolojisi programlarımızda mezun olan öğrencilerimiz kalifiyeli ara eleman sıkıntısının çözümünde katkı sağlayacaklarıdır. Yeni açılan ve öğrenci potansiyellerinin yüksek olduğu programlarımıza da bu yıl öğretim elemanları almak suretiyle öğrenci alarak eğitim öğretime devam edeceğiz. Böylece mevcut olan 150 öğrencimizi kısa vadede 700’ lere çıkaracağız. Uzun vadede bu sayı yapmış olduğumuz projelerle daha da artacaktır” dedi.
GENÇ MYO TASLAK MİMARİ PROJESİ
Genç MYO için hazırlamış oldukları mimari tasarım projesi hakkında bilgi veren Yüksel “Genç Meslek Yüksek Okulu olarak sadece bir bina değil ileride orta veya uzun vadede bir kampus alanı olarak düşündüğümüz bu yerin sayın bakanımızın beraberindeki heyet ile birlikte geçen yıl gördüğü yatılı bölge veya Murat köprüsünün olduğu yerdir. Bu alternatif yerlerden Yatılı bölgeye baktığımız zaman burada hazine arazisinin çok fazla olmadığını, ama köprünün çıkışında büyük hazine arazilerinin olduğunu ancak mücavir alan olarak Bingöl sınırında olmasından dolayı, bu alanların sayın bakanımızın ve siyasi iradenin desteği ile Genç ilçesine katılması durumunda projenin çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebileceklerini” ifade etti
Doç. Dr. Yüksel: “Genç MYO için hazırlamış olduğumuz taslak mimari projemiz çok iddialı bir proje olup bu projemiz gerçekleşirse, sadece yüksekokul değil ileride fakülte hatta Bingöl Üniversitesinin ikinci bir kampus olanı olabilecek bir niteliğe sahip olacaktır. Taslak projemize baktığımız zaman iddialı bir proje olup, bu proje içerisinde akademik binalar, idari binalar, sosyal alanlar, kongre merkezleri, yine barınma yerleri, yurtlar ve diğer binaları içeren bir projeden oluşmaktadır. Bir kampus gibi düşündüğümüz bu projeyi gerçekleştirdiğimiz zaman, en az 3000-4000 öğrenci potansiyeline sahip bir alan oluşacaktır. Bu potansiyel ile birlikte beraber Genç ilçesi başta olmak üzere, Bingöl’e ve bölgedeki diğer illere ciddi anlamda bir katkı sağlayacaktır” diye görüş belirtti.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.