Genç'in "GAZ'ı kaçıyor! | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

3 Mart 2021 - 02:42

Genç’in “GAZ’ı kaçıyor!

Son vananın OSB’ye bırakılacağı haberlerinin ardından BOTAŞ nezdinde yapılan görüşmeler neticesiz kaldı. Yeni gelişmelere göre Genç’e doğalgaz gelmeyecek. BOTAŞ’ın gerekçesi ise şöyle;

Genç’in “GAZ’ı kaçıyor!
Son Güncelleme :

21 Mart 2012 - 13:53

108 views
Genç’in doğalgaza kavuşmasının ileriki sürece kalacağı yönündeki iddialar yeniden gündeme geldi. Son vanayı OSB’ye bırakacak olan BOTAŞ, doğalgazın Genç’e gelmeme gerekçesi olarak da nüfus oranını gösteriyor. Kalkınma Bakanı Yılmaz ve Milletvekili Taş’ın BOTAŞ nezdinde girişimlerde bulunduğu ancak beklenen olumlu sonucun henüz çıkmadığı öğrenildi.

SON VANA OSB’YE

Bir önceki dönem Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret eden Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü Arazi Etüd ve Kamulaştırma Daire Başkanı Süleyman Lala ve beraberindekiler, Mart 2011’de tamamlanacak Arazi Etüt-Harita ve Kamulaştırma ve Mühendislik işiyle ilgili bilgi vermişti. Ancak Muş-Solhan-Bingöl istikametinden gelen doğalgaz hattındaki son vananın Bingöl Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) konulacağının belirtilmesi üzerine Genç’in doğalgaza kavuşmasının gecikebileceği vurgulanmış, bunun üzerine Genç Ekspress Gazetesi öncülüğünde ilçede imza kampanyası başlatılmıştı.

Vali Balkanlıoğlu: “Erzurum tarafından gelen boru hattı Bitlis, Muş, Solhan ve Bingöl istikametinden geçecek. 13 Eylül 2010 tarihinde yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar 180 gün içerisinde, yani 2011 Mart ayına kadar bitirilecek” demişti.

BOTAŞ’LA GÖRÜŞMÜŞLERDİ

Haber ve imza kampanyasının akabinde kendilerine iletilen bilgiler doğrultusunda bir dizi girişimlerde bulunan Devlet Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ile Milletvekilleri Yusuf Coşkun ve Kazım Ataoğlu, katıldıkları AK Parti Bingöl İl Başkanlığı Genişletilmiş Divan Toplantısı’nda da Genç Ekspress’e açıklamada bulunmuşlardı. .

İlk olarak görüşleri alınan Bakan Yılmaz, doğalgazın Genç’e getirileceğini ifade etmiş ancak net bir görüş ortaya koymamıştı.

BOTAŞ tarafından döşenen hattın Genç’e kadar uzanmaması durumunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) yapılacak dağıtım ihalesini alan firmanın Genç’e hat çekeceğini ifade eden Bakan Yılmaz, “Bu durum doğalgazın gelişini geciktirebilir. Gayemiz, BOTAŞ’ın son vanayı Genç’e bırakmasıdır. Aksi halde diğer yerleşim birimlerinde doğalgaz kullanılmaya başlarken Genç ilçemiz çekilecek hat için gün sayacak” görüşünü de “Doğalgaz Genç’siz düşünülemez” demekle yetinmişti.

DOĞALGAZ GENÇ’E GELMEYECEK

Genç’in doğalgaza kavuşması için dile getirilen temenniler yine karşılıksız kaldı. Edinilen bilgiye göre mühendislik çalışmalarını tamamlayan BOTAŞ, 2012’nin ikinci çeyreğinde doğalgaz hattı yapım işini ihale edecek. Erzurum’dan başlayan hat, Bitlis, Muş, Solhan ve Bingöl merkezden Bingöl-Genç yolundaki Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar getirilecek. Son vana Bingöl OSB’ye bırakılacak, Genç’e hat çekilmeyecek.

Yakın tarihte BOTAŞ nezdinde görüşmelerde bulunan Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ve AK Parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş, son vananın Genç’e konulması taleplerini yinelediler ancak BOTAŞ, olumsuz yanıt verdiği belirtildi.

Son vananın Genç’e bırakılmasının durumu değiştirmeyeceğini ifade eden BOTAŞ Genel Müdürlüğü yetkililerinin; “Son vananın Genç’e konulması sorun değil. Asıl mesele, Genç’e bu hattın dağıtımını yapacak firma bulunamamakta. Genç’in nüfusu yeterli düzeyde olmadığından firmalar gelip dağıtım işi ihalelerine girmiyorlar. Çünkü firmalar ekonomik değerlendirmelerde bulunup, getirileri hesaba katarak ihalelere giriyorlar. Yeterli nüfus yoğunluğu bulunmadığından vana konulsa bile Genç’e doğalgaz dağıtımı yapılması şuan itibariyle çok güç” dediği öğrenildi.

\"\"

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV

Genç Berat Rezidans