Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
GRAM ALTIN 2.450,67 % -1,57
ÇEYREK A. 4.006,85 % -1,57
BITCOIN 64.439,93 0.552
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 17°
Google News

Genç’in Sorunlarını Aktardı

İl Koordinasyon Kurulu 2013 yılı 2.Dönem Toplantısı, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıda Genç’in sorunlarını aktaran Genç Belediye Başkanı Abdurrahim Ariç, DSİ ve Karayolları sorumluluk alanında bulunan birtakım sorunların çözülmesi için destek talebinde bulundu.

Son Güncelleme :

13 Nisan 2013 - 13:18

Genç’in Sorunlarını Aktardı
Vali Mustafa Hakan Güvençer Başkanlığında yapılan İl Koordinasyon Kurulu 2013 yılı 2.Dönem Toplantısına, Belediye Başkanları, DSİ, Karayolları ve İl Bank Bölge Müdürleri ile daire amirleri katıldı. Toplantıda konuşan Vali Güvençer, Bingöl’de devam eden projelerin tutarının 3 milyar olduğunu belirterek şöyle konuştu:
Vali Güvençer: “Yürüyen proje sayısı 500’ü geçecek”
“Merkezi hükümetin bize aktardığı imkânlarla bu yıl hepimiz için yatırım ve atılım yılı olacak. İlimizin 2012 yılı sonu itibariyle yürüyen projelerin mali portresi 3 milyar TL’yi buluyordu. Bu yıl yeni eklenen bütçelerle şimdilik yıl içerisinde temin edilecek ek ödemeler hariç 3 milyar 247 milyon civarında proje toplam değerine sahibiz. Hep 440 civarı projeden bahsede geldik. Bu yıl kurumlarımızın programa aldığı yeni yatırımlarla proje sayımız şimdilik 487 ye çıktı. KÖYDES projelerinin açıklanmasıyla bazı teşkilatlarımızın programlarının kesinleşmesine müteakip yürüyen proje sayımızın çok rahatlıkla 500’ü geçecektir” şeklinde konuştu

“Bingöl şantiyeye dönecek”
2012 yılında 600 milyon liralık yatırım yapıldığını ifade eden Güvençer, “2013 yılı içerisinde projelerimizin çok büyük bir bölümünü bitirip yeni projeler için heyecan sarf edeceğimizi ifade ediyorum. Yine 2013 yılında da başta enerji ve sulama, sonrasında ulaştırma projelerine yöneleceğiz. Ne mutlu ki bu yıl için eğitim yatırımları var. Özellikle SUKAP projesinin desteğiyle belediye yatırımlarımızda kentsel altyapı, İl Özel İdaremizin kaynakları ve KÖYDES projelerine aktarılacak kaynaklar ile kırsal altyapıda önemli mesafeler almış olacağız. İnşallah 2013 yılı bitirilen ve gecikmeden en geç önümüzdeki yıl bitirilecek projeler ile tam anlamıyla bir şantiyeye dönmüş olacak” dedi.

Yiğitsoy: “Yıl ödeneği 261 milyon TL”
2013 yatırımları ile ilgili sunum yapan Devlet Su işleri (DSİ) 9.Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy, müdürlüklerine ait toplam proje sayısının 52 olduğunu, bunlardan 50 adedinin tarım, 2 adedinin ise enerji sektörüne ait olduğunu söyledi. Toplam proje tutarlarının 2 milyar 115 milyon 302 bin 345 TL olduğunu belirten Yiğitsoy, önceki yılların harcamasının 942 milyon 219 bin TL olduğunu kaydetti. Yıl ödeneğinin ise 261 milyon 820 bin TL olduğunu ifade eden Yiğitsoy, “ Dönem sonuna kadar yapılan harcama 261 milyon 914 bin 676 TL’dir. Devam eden proje sayısı 13, ihale aşamasında ki proje sayısı ise 39 adettir” şeklinde konuştu. Gülbahar Barajı’nda son aşamaya gelindiğini belirten Yiğitsoy, “Gülbahar Barajı’nda bu yıl su tutmaya başlayacağız. Ayrıca Çapakçur Çayı ıslahına da bu yıl başlayacağız” dedi.

Kaçar: “Yıl ödeneği 19 milyon”
Karayolları 8. Bölge Müdürü Yardımcısı Behçet Kaçar, Devlet ve il yollarının 129 kilometresinin bölünmüş yol olmak üzere toplam 626 kilometresinin sathi kaplama olduğunu belirterek, “Bingöl ilinde Karayolları Ulaşım Sektörüne ait 11 adet, enerji sektörüne ait 1 adet olmak üzere toplam 12 adet proje bulunmaktadır. Bingöl’ün toplam proje tutarı 692 milyon 976 bin TL olup önceki yılarda 150 milyon 456 bin TL harcanmıştır. Yıl ödeneği 19 milyon 506 bin TL iken 2013 yılı bugüne kadar 90 bin TL harcanmıştır. Parasal gerçekleşme yüzde 0,46, fiziki gerçekleşme ise yüzde 10’dur. 12 adet projemizden 9 adedi devam eden proje, 3 adedi başlanamayan (Kiğı Baraj Gölü altında kalan yollar yerinde yapılacak yollar, asfalt çalışmaları, 84. Şube Şefliği Sathi Asfalt Kaplama ) projeleridir” diye konuştu. Kaçar, Ulusal ağ bütünlüğü içersinde yürütülmekte olan bölünmüş yol yapımı kapsamındaki Bingöl ilinin şebeke uzunluğunun toplam 245 kilometre olduğunu ve bölünmüş yol şebeke ağının yüzde 53’ünün tamamlandığını belirtti. Kaçar, 2013 yılı Bingöl hedeflerini ise şu şekilde açıkladı: “31 kilometre bölünmüş yol hedefimiz olmakla birlikte bunun 16 km’si Bingöl – Karlıova ve 15 km’si de Bingöl – Genç karayoludur. 8 km’de Bitümlü Sıcak Karışım Asfalt kaplama hedefimiz var. Bunun 4 km’si Bingöl – Elazığ, 4 km’si de havaalanı yoludur. Havaalanı yolumuz bu yıl tamamen bitecektir. Kargapazarı – Varto yolunda 5 km’de tek yol hedefimiz bulunmakta” dedi.

Başkan Ariç: “Yıllardır bekleyen sorunlar bir an evvel çözüme kavuşturulmalı”
Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Bölge Müdürlerinin konuşmasının adından söz alan Genç Belediye Başkanı Abdurrahim Ariç, İl Koordinasyon Kurulu toplantıları ve birçok platformda gündeme taşıdığı Genç ilçesindeki derelerin ıslahı ve şehir giriş çıkış yollarının yeniden düzenlenmesi konusunu bir kez daha dile getirdi.
Mevcut sorunları her defasında ilgili kurumlara aktarmasına rağmen bu konuda herhangi bir çalışma yapmadığını belirten Başkan Ariç şöyle konuştu: “İlçemizde DSİ sorumluluk alanında bulunan bazı derelerin ıslahı için birçok defa ilgili kuruma konu hakkındaki sıkıntıları dile getirmemize rağmen bu konuda herhangi bir çalışma yürütülmedi. Mevcut sorundan dolayı özellikle ilkbahar ve son bahar aylarında yağan yağışlardan dolayı ciddi sıkıntılar oluşmakta. Bu konuda Sayın Valimizin de verecekleri talimatla ilgili kurumun artık bu konuda ciddi bir çalışma yapması gerekmektedir. Yine ilçemizde Karayolları sorumluluk alanında bulunan şehir giriş ve çıkış yolları da bir başka sorun. Bu yol için de daha öncede gerek buradaki toplantılardan gerekse bölge ve genel müdürlükler nezdinde yaptığımız görüşmelerde buradaki talebimizi dile getirmiştik ancak herhangi bir çalışma yapılmadı. Malum bizler bir ilçe belediyesiyiz. 5 yıllık bütçemizi bile buraya ayırsak bunu yapamayız. Yine Sayın Valimizin bu konuda da gösterecekleri yakınlık ilgili kurumları bu konuda çalışma yapmaya sevk edecektir” dedi

İller Bankası ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bölge müdürlüklerinden yetkililerde yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme yapmasının ardından toplantı sona erdi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.