"İMAMIN GÖREVİ SADECE NAMAZ KILDIRMAK DEĞİLDİR" | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

5 Mart 2021 - 07:47

“İMAMIN GÖREVİ SADECE NAMAZ KILDIRMAK DEĞİLDİR”

“İMAMIN GÖREVİ SADECE NAMAZ KILDIRMAK DEĞİLDİR”
Son Güncelleme :

18 Ocak 2021 - 10:14

284 views

Genç Müftüsü Mahsum Hamzaoğlu, imamlık mesleğinin günde beş defa namaz kıldırmaktan ibaret olmadığını belirterek “İmam, günde beş defa namaz kıldıran memur değildir. Cami de namaz vakitlerinde açılıp kapanan devlet dairesi değildir” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Genç ilçesine atanan İlçe Müftüsü Mahsum Hamzaoğlu iadeyi ziyaret kapsamında gazetemizi ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Ahmet Sayılır ile sohbet edip değerlendirmelerde bulunan ilçe Müftüsü Hamzaoğlu, gerçekleştirecekleri çalışmalara dair bir takım bilgiler aktardı. İmamlık mesleğinden ve ilçenin en büyük sorunu haline gelen uyuşucucu ile mücadele konularına kadar Müftülük olarak atacakları adımları değerlendiren İlçe Müftüsü Hamzaoğlu şunları söyledi. “İmamlık mesleğini sadece günde beş defa namaz kıldırmaktan ibaret kabul ederseniz, camileri günde beş defa içinde namaz kılınan, namazdan önce kapısı açılan, namazdan sonra kapısı kapatılan bir devlet dairesine dönüştürmeye kalkarsanız, hem bu dünyada hem de ahirette bunun hesabını veremeyiz. İmam, öncüdür, rehberdir. İmam, günde beş defa namaz kıldıran memur değildir. Cami de namaz vakitlerinde açılıp kapanan devlet dairesi değildir. Camilerimizi ibadet merkezi olmanın yanında birer ilim merkezi, birlik ve sevgi mekânları haline getirmeliyiz”

İmamların görev yaptıkları köyde, mahalledeki çocuk, genç ve aile sayısını bilmesi gerektiğine işaret eden Hamzaoğlu, aynı şekilde madde bağımlısı çocuklardan, sokağa terk edilenlerden de haberdar olunması gerektiğini söyledi.

İlçede bulunan mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve vatandaşlar ile bir araya gelip toplantılar tertiplemeyi arzu etiğini ifade eden Müftü Hamzaoğlu, bu minvalde ilçenin kangrenleşmiş sorunu olan uyuşturucu konusunda bir takım çalışmalar gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Hamzaoğlu: “İlçemiz muhafazakâr ve dindar bir yapıya sahip. Böylesi bir ilçemizin uyuşturucu ile anılması ve gençlerimizin uyuşturucuya meyil etmeleri bizleri son derece rahatsız edip bu konuda bizlere sorumluluk yüklemekte. Kolluk kuvvetleri ve adli merciler bu konuda gereken çalışmaları gerçekleştiriyor. Ama içerisinde topyekûn olmayan bir mücadelenin nihayete ermesi zordur. Bizlerde gerek din görevlileri olarak gerekse de diğer kurumlardan alacağımız destekler ile bu illete dair neler yapabiliriz diye düşünmeliyiz. İnşallah bu konu hakkında yakın zamanda ilçe genelinde bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ensari koçağa 2021-01-18 / 19:22 Cevapla

Sayin müftümüz genç ilçesine çok iyi bir hizmet yapacağına inaniyoruz.
Kendisine şimdiden başarılar dilerim


Gencin Sesi TV

Genç Berat Rezidans