Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 355.360 1.324
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

KEPÇEYLE DEFİNE ARADILAR!

Genç ilçesi Sürekli Köyü Kuştepe mevkiinde bulunan eski kümbet ve mezarlıklar definecilerin hışmına uğruyor. Hızını alamayan defineciler, bu defa bölgede kepçeyle define aradı.

Son Güncelleme :

21 Mart 2012 - 13:51

/ 115 views kez okundu.
KEPÇEYLE DEFİNE ARADILAR!
Genç ilçesine 3 kilometre mesafede bulunan ve eski dönemlerde Ermenilerin yaşadığı belirtilen Sürekli köyü bölgesi, adeta definecilerin hışmına uğramış durumda. Yıllardır bu bölgede yaşanan define avcılığında kullanılan son metot ise pes dedirtecek cinsten. Şimdiye kadar kazma ve kürekler ile kazı yaparak define arandığını duyduğumuz olayların aksine defineciler bu defa kepçeyle kazı yaparak define aradılar. Köy sakinleri, Kuştepe bölgesinde kepçeyle kazı yapılarak yaklaşık 6 metre derinliğinde çukur açıldığını ve çukurun etrafından insan kemiklerinin ortaya çıktığını belirttiler.

KÖYLÜ: HAYRETLER İÇİNDE KALDIK
Köy sakinlerinden Nazım Güner: “köyümüzde eskiden Ermenilerde yaşamış. Yıllarca köyümüzde Ermenilerden define kalabileceği düşüncesiyle buralar definecilerin uğrak yeri olmuş. Köyümüze bağlı birçok alan defineciler tarafından yapılan kazılar sonrası adeta köstebek yuvasına dönmüş durumda. Son olay hepimizi hayretler içine bıraktı. Eskilerden kazma ve kürekler ile define avcılığı yapıldığını duyuyorduk. Fakat bu defa kepçeyle kazı yapıldığını gördük. Yetkililerin bu konuda daha sıkı tedbirler almasını ve böylesi olayların fail ya da faillerini bulmalarını istiyoruz” dedi.

KAZI YERİNDE KEMİKLER VAR
Sürekli köyü sınırları içinde bazı yerlerde ve özellikle Kuştepe bölgesinde Ermeni Mezarlıkları’nın bulunduğunu belirten Nazım Güner, son kazı yapılan yerlerde de bazı insan kemiklerinin görüldüğünü belirtti.

MUHTAR GÜNER: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
Yaşanan olayın ardından kazı yerlerinde inceleme yapan Sürekli Köyü Muhtarı Cevdet Güner ise köylerinin geçmişlerinin eski tarihlere dayandığını ve buralarda birçok döneme ait tarihi kümbetlerin ve küme kalıntılarının bulunduğunu ve bölgenin definecilerin adeta uğrak yeri haline geldiğini belirterek, yaşanan son olay ile birlikte cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.
\"\"

\"\"

\"\"

\"\"