Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,9071 % 0.25
EURO 35,3873 % 0.67
GRAM ALTIN 2.462,79 % 0,49
ÇEYREK A. 4.026,65 % 0,49
BITCOIN 61.187,37 -4.844
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 36°
Google News

Köylere yatırım atağı

Vali Güvençer, köylere 25 kanalizasyon, 6 sulama ve 55 içme suyu projesine 14 milyon 875 bin lira harcandığını söyledi.

Son Güncelleme :

07 Aralık 2012 - 12:48

Köylere yatırım atağı

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, köylerin altyapı, içmesuyu ve sulama projelerine 2012 yılı içersinde toplam 14 milyon 875 bin 399 liralık yatırım gerçekleştirildiğini bildirdi.
İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Işık ile tamamlanan ve yapımı devam eden çalışmaları inceleyen Vali Güvençer, " 2012 yılı içinde kanalizasyon, sulama, içmesuyu sektöründe toplam 14.875.399,10 TL ödenek harcaması ile 272 köy ve yerleşim birimi ile bu birimlerde yaşayan yaklaşık 20.690 hemşerimize hizmet götürülmüştür” dedi.
Kanalizasyon projeleri hakkında bilgi veren Güvençer, şöyle konuştu:
“İl Özel İdaresi yatırım programında 7.523.359,06 TL tutarında 25 adet yerleşim yerinin kanalizasyon işi bulunmaktadır. Mevcut 25 adet kanalizasyon işlerinden Bingöl Merkez; Ardıçtepe, Sudüğünü, Kartal, Çiçekyayla, Yk.Yenibaşlar, Aşağıköy, Çavuşlar Köyü Y.Y.Y. Tamamlama, Akdurmuş, Çiçekdere , Şaban Köyü Tamamlama ve Bakım Onarım, Ağaçeli Köyü Merkez ve Eski Yerleşim yeri, Gökçeli, Adaklı İlçesi; Çatmaoluk Köyü, Karaçubuk Köyü, Solhanİlçesi; Dilektepe Köyü ve Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası, Karlıova İlçesi; Aşağı Yağmurlu ve Dörtyol Köyü, Genç İlçesi; Dereköy Köyü ve Güzeldere Köyü, Kiğı İlçesi; Dallıca ve Duranlar Köyü olmak üzere toplam 22 ünite tamamlanmış olup; Merkeze bağlı Dikme, Yaygınçayır, Sütgölü köyleri olmak üzere toplam 3 ünitenin kanalizasyon çalışmaları devam etmektedir. Yılı içerisinde bitirilmesi hedeflenen kanalizasyon işlerinin tamamlanmasıyla geçmiş yıllara oranla önemli başarı sağlanmıştır. Bu kanalizasyon işlerinin tamamlanmasıyla 9.912 nüfus sağlıklı alt yapıdan faydalanmış olacaktır. Kanalizasyon işlerinin projeleri Fosseptik (Biriktirme) Deposu, doğal arıtma (Süzme) tesisi, SN8 Koruge boruları döşenerek şebeke hattı ve ara mesafelerde Muayene (dinlendirme) bacaları konularak standartlara uygun olarak hazırlanarak uygulanmıştır.”

“İÇME SUYU BİTEN YERLERE ALTYAPI YAPILACAK”

25 ünitenin etüt proje çalışmaları tamamlandıktan sonra ihale işlemlerine başlanacağını belirten Güvençer, “2012 Yılında etüt proje programına alınan Bingöl Merkez; Kırkağıl, Sancaklı, Çukurca, Suvaran, Kiran, Dikme Ovacık, Sancak Arıcılar, Balıklıçay, Kuşkondu, Yazgülü, Adaklı İlçesi; Çatma, Kaynakdüzü Karakoç, Genç İlçesi; Direkli, Meşedalı, Kavaklı, Yeniyazı, Karlıova İlçesi; Bahçe, Kantarkaya, Kargapazarı, Kiğı İlçesi; Eskikavak Köyü, Solhan İlçesi; Yiğitharman, Bozkanat, Esmetaş, Yayladere İlçesi; Güneşlik, Yedisu İlçesi; Eskibalta Köyü olmak üzere toplam 25 ünitenin 2013 Yılında etüt proje çalışmaları tamamlandıktan sonra ihale işlemlerine başlanacaktır. Hedef olarak içmesuyu şebekeleri yapılan ve nufus yoğunluğu olan yerleşim yerlerinden başlayarak köylerimizde hijyenik, sağlıklı ve refah bir yaşam sürdürülebilmesi için en kısa sürede köylerimizde kanalizasyon altyapısının bitirilmesi amaçlanmaktadır. Altyapı çalışmaları tamamlanan köylerimizde köyiçi yollar bir daha bozulmayacağından köy içlerinde gerekli olan düzenlemeler ancak o zaman yapılabilir. Bu nedenle 2012 Yılında bu konuda önceki yıllara göre büyük mesafe kat edilerek 2013 Yılında da aynı hızla devam edecektir” şeklinde konuştu.

“6 YERLEŞİM YERİNE SULAMA SİSTEMİ”
6 yerleşim yerinin sulama projesinin tamamlandığını belirten Güvençer, “ İl Özel İdaresi yatırım programında 1.835.692,54 TL tutarında 6 adet yerleşim yerinin verimli tarım arazileri sulama tesisine yönelik olarak Merkez Çimenli Köyü SST, Adaklı İlçesi Güngörsun Köyü SST ve Ayvadüzü Haraba SST, Karlıova İlçesi Çiftlik Mollaşakir Köyü SST, Solhan ilçesi Sülünkaş Kümbet ve Oluklu SST, Genç İlçesi Keklikdere Köyü ve Koyuncak Mezrası SST işlerinden tamamı bitirilerek hizmete sunulmuştur.
Ayrıca Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında projeleri kabul edilen Merkez Çavuşlar, Alatepe ve Çobantaşı köylerinin toplu basınçlı sulama suyu tesislerinin ihalesi Merkez ilçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılmıştır. Toplam 1.646.649,88 TL ödeneğiyle yapımı tamamlanan toplu basınçlı sulama suyu tesisleri proje bedelinin yüzde 25 ve yüzde 18 KDV tutarı olan 611.307,88 TL İl Özel İdaresi tarafından kalan kısmı proje karşılığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından finanse edilmiştir” dedi.
Güvençer, 2012 Yılında İl Özel İdaresince makine parkına yeni alınan 5 adet bekoloder iş makineleri ile birlikte 50 ünitede 139 defa sulama kanallarının bakım ve onarımı yapıldığını söyledi.

“33 ADET İÇMESUYU SONDAJ KUYUSUAÇILDI”

2012 yılı İl Özel İdaresi yatırım programında 1.993.698,54 TL tutarında yerleşim yerlerine içme suyu ve kullanma suyu amaçlı toplam 33 adet sondaj kuyusu açıldığını belirten Güvençer, “2012 yılı içerisinde yapılan içme suyu sondaj kuyuları önceki yıllarda yapılan içme suyu sondaj kuyularına göre önemli bir oran teşkil etmektedir.
2012 Yılı Köylerin Altyapılarının Desteklenmesi (KÖYDES) projesi yatırım programında 3.573.041,62 TL tutarında 55 yerleşim yerinde içme suyu yapım işi bulunmaktadır. Mevcut 55 içme suyu yapım işinin 53 adedi tamamlama aşamasında olup, diğer ünitelerde çalışmalar devam etmektedir” dedi.

“150 DEPOYA KLORLAMA CİHAZI TAKILDI”
içme suyu depolarına klorlama cihazı taktıklarını belirten Güvençer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Yine ilk uygulamalardan olan içme suyunun sağlıklı bir şekilde kullanılması için çeşitli nedenlerden dolayı sıkıntılı olan yerleşim yerlerinin içme sularının dezenfektasyonuna yönelik depoların temizlenerek klorlama cihazlarının takılması ihale işi tamamlanarak 138.650,00 TL bedelle toplam 150 üniteye Klorlama Cihazları takılmıştır.
2012 yılı içinde Kanalizasyon, Sulama, içmesuyu sektöründe toplam 14.875.399,10 TL ödenek harcaması ile 272 köy ve yerleşim birimi ile bu birimlerde yaşayan yaklaşık 20.690 hemşerimize hizmet götürülmüştür. 2012 Yılında İl Özel İdaresi bütçe imkanlarını çok aşarak bu kadar yatırımı ilimize kazandırmada bütçemize büyük destek sağlayan başta Kalkınma Bakanımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a şükranlarımı sunar, her fırsatta Özel İdaremize destek veren Milletvekilimiz Prof.Dr. Eşref Taş’a, bu yatırımların gerçekleşmesinde emeği geçen Vali Yardımcılarına, İlçe Kaymakamlarına, İl Genel Meclis Üyeleri ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri başta olmak üzere bütün idare çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.