Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4820 % 0.03
EURO 17,7722 % 0.15
GRAM ALTIN 971,22 % 0,85
ÇEYREK A. 1.587,95 % 0,85
BITCOIN 374.635 4.934
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

MAKSAT MİLLET İŞTE GÖRSÜN!

Son Güncelleme :

10 Eylül 2021 - 17:24

/ 20 views kez okundu.
MAKSAT MİLLET İŞTE GÖRSÜN!

MAKSAT MİLLET İŞTE GÖRSÜN!

DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, 2013’te inşaatına başlanan Servi Göleti ile yine aynı yıllarda yapımına başlanan Murat nehri Taşkın Koruma alanında incelemelerde bulundu. Ziyaretleri mail aracılığı ile Bingöl basınına bilgilendirmelerde bulunan Dündar’ın on yıllardan beri gündemde olan ancak en ufak bir gelişme sağlanamayan Genç Sulama’sına değinmemesi tepkilere neden oldu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Mahmut Dündar ve beraberindeki Bölge Müdür Yardımcısı Erol Taş, Proje ve İnşaat Şube Müdürü M. Fatih Ülger, 94. Şube Müdürü Zeki Erdem ve teknik personeller, Genç ilçesinde incelemelerde bulundu. Meşedalı, Ardıçdibi ve Sürekli Köyleri Taşkın Koruma İnşaatında incelemelerde bulunan Dündar, 2021 yılı performans programında tamamlanması ön görülen iş yılsonuna kadar tamamlanarak hizmete alınacağını bildirdi.

2010’lu yıllarda yapımlarına başlanan çalışmaların yeni bir çalışma imiş gibi göstermeye çalışılıp ilçe kamuoyunun 30 yıldır beklediği Genç Sulaması ile ilgili bir açıklamanın yapılmaması, eleştiri oklarını Dündar’a yöneltti.

2018 Tarihli Genç Sulaması ile ilgili haberimiz

VAHKİN SULAMA HATTI YENİDEN REVİZE EDİLECEK!

Çaytepe Köyü Düşmalan Mezrası’nda yapılması kararlaştırılıp geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ihalesi gerçekleşen ve Genç’te 945 hektar arazinin sulanması planlanan Genç Sulama (Vahkin) Projesi hattı, bölgede inşa edilen HES barajı ve güzergahtan geçen demiryolu deplase çalışması nedeniyle yeniden revize edileceği öğrenildi.

Bingöl DSİ 94’üncü Şube Müdürlüğü tarafından 2018 yılı Mayıs ayı aylık faaliyet raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda en dikkat çeken açıklama, yıllarca gündem de olan ve ilçe için büyük bir önem taşıyan halk dilinde ise Vahkin Sulaması olarak bilinen Genç Sulama Projesi hattının yeniden revize edileceği belirtildi.

Raporda yer alan bilgilere göre, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında 5 buçuk milyon lira tutarında inşa edilmesi beklenen Genç Sulama Projesi Hattı’nın bölgede inşa edilen HES barajı ve güzergahtan geçen demiryolu deplase hattı ile çakışması nedeniyle mevcut projenin uygulanmasının mümkün olmadığını belirterek şu bilgilere yer verildi:

“Şubemizin 2013 yılı programına giren proje ile Genç ilçemizde 945 hektar arazinin sulanması planlanmıştır. İşin Proje yapımı ihalesi 15/08/2013 tarihinde yapılmış olup proje yapımı devam etmektedir. Ayrıca İletim hattının demiryolu kamulaştırma sınırından geçirilmesine Demiryolları müsade etmemiş,  Murat nehrinin geçtiği vadinin çok dar olması nedeniyle hattın bu güzergahtan geçmesi teknik olarak mümkün olmamıştır. Özel sektör tarafından inşa edilecek Aşağı Kaleköy HES Barajı aks yerinin değişme ihtimalinden dolayı proje geçici olarak pompalı olarak projelendirilecek, Barajın tamamlanmasını müteakip baraj dip savağından cazibeli olarak su alınıp aplikasyona müstenit projeleri hazırlanacaktır. 17.05.2017 tarihinde ihalesi yapılmış, 01.08.2017 tarihinde 5.560.000,00TL’ye sözleşmesi imzalanmış, 14.08.2017 yer teslimi yapılmıştır. Sulama alanının bir kısmı yapılması düşünülen Gözeler HES’in su toplama alanında kalmaktadır. Bundan dolayı Genç sulaması ile ilgili alternatif proje çalışmaları değerlendirme aşamasındadır.”