Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5039 % -0.02
EURO 18,1433 % -0.12
GRAM ALTIN 988,22 % 0,03
ÇEYREK A. 1.615,74 % 0,03
BITCOIN 361.034 -0.109
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Meğer O da kanser oluyormuş!

MCBÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Gençli hemşerimiz Prof. Dr. Ömer Tetik, adını neredeyse hiç duymadığımız ‘ Kalp Kanseri’ konusuna son noktayı koydu. Prof. Dr. Tetik yaptığı açıklamada, çoğu kişinin Kalp Kanserini bilmediğini belirterek, aslında kalbin de bu hastalığa yakalandığını söyledi.

Son Güncelleme :

13 Ağustos 2018 - 14:21

/ 140 views kez okundu.
Meğer O da kanser oluyormuş!


Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Ömer Tetik, adı, çoğu insan tarafından bilinmeyen Kalp Kanserlerine yönelik gazetemize açıklama yaptı.


 


“KALP KANSERLERİYLE KARŞILAŞIYORUZ”


 


Kalp Kanserleriyle çok sık karşılaştıklarını ve bu kapsamda çeşitli ameliyatlar yaptıklarını belirten MCBÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik, “ Vücudun diğer organlarında görüldüğü gibi, kalpte de kanser görülebiliyor.  Ama diğer organlarla karşılaştırıldığında, kalp kanseri daha nadirdir.  Kalp kanserleri,  iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılıyor.  Aynı zamanda kalbin kendi primer birincil kanserler bir de metastatik dediğimiz diğer organlardan kalbe yayılan kanserler olmak üzere ikiye ayrılıyor.  Kalbin iyi huylu kanserleri, hemen hemen kalp kanserlerinin yüzde 75 ‘ini oluşturmaktadır. Yüzde 25’i ise kötü huylu kanserlerdir” dedi.


Kalp Kanserinin sebebinin kesin olarak bulunamadığını ifade eden Tetik,  çok az kısmında ailevi nedenlerin etkili olduğunu ifade etti.


 


GÖĞÜS AĞRISI VE NEFES DARLIĞINA DİKKATİ ÇEKTİ


 


Kanserin, hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyümesi olarak adlandırıldığını hatırlatan Tetik, kalp kanserinin belirtilerine değindi. Kalp kanserlerinin daha çok kalbin içindeki boşluklarda yer kaplamasına bağlı olarak belirti verdiğini vurgulayan Tetik, “Kalp yetmezliği, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtileri vardır.  Bazı kalp kanserleri,  doğrudan üzerindeki pıhtılarla diğer uç organlara pıhtı atması olarakta karşımıza çıkıyor” diye konuştu.


 


“RAHATLATMAK AMAÇLI TEDAVİ EDİYORUZ”


 


 “Bize zaman zaman böyle hastalar geliyor” diyen Tetik, “Bu hastaların ameliyatlarını yapıyoruz.  Tabi ki kalp kanserlerime daha nadir olduğu için az karşılaşıyoruz ama yok değil. Hastalar bize geliyor.  Biz de ameliyatlarını yapıyoruz. İyi Huylu kanserleri,  genellikle ameliyatlarını yapıp gönderiyoruz.   Kötü huylu kanserler olunca hastaları bazen yüzde yüz tedavi edemiyoruz.  Onları genellikle kalbin içindeki boşlukları rahatlatmak amaçlı tedavi ediyoruz.  İyi huyluları yüzde yüz tedavi ediyoruz, tekrarlama riski yok. Ama tümörü çıkartırken iyi bir şekilde çıkarmak gerekiyor. Kanserin yapıştığı bölgeden iyi bir şekilde çıkardığınız zaman bu tümör bir daha tekrarlamaz ama bazı kalp kasının içine yerleşen kanserleri var.  Onları zaten biz yüzde yüz ameliyat edemiyoruz.  Bu hastaların ameliyatını kalp boşluklarını rahatlatmak için yapıyoruz.  O tümör devam ediyor. Zaman zaman bu şekilde hastaları rahatlatmak için ikinci ameliyat yapabiliyoruz” dedi.


 


“İYİ HUYLUYSA YÜZDE YÜZ TEDAVİ EDİLİYOR”


 

Hastaların ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken noktaları anlatan Tetik, “ İyi huylu kanserleri yüzde yüz tedavi ediyoruz. Hasta iyileşip evine gidiyor. Ameliyattan sonra 3 aylık bir iyileşme süreci oluyor.   Sonrasında günlük yaşamlarına dönebiliyorlar ama işin kötüsü metastatik kanserler dediğimiz başka organlardan mesela kan yoluyla veya doğrudan komşuluk yoluyla kalbe yayılan kanserler var. Onların gidişatı daha kötü oluyor.  Onlarda bazen tedavi mümkün olamayabiliyor” diye konuştu.

 

 

casino siteleri