replica watches
ÖĞRENCİLER ‘TÜBİTAK BİLİM FUARI’ İLE HÜNERLERİNİ SERDİLER | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


ÖĞRENCİLER ‘TÜBİTAK BİLİM FUARI’ İLE HÜNERLERİNİ SERDİLER | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

24 Ocak 2022 - 17:53

ÖĞRENCİLER ‘TÜBİTAK BİLİM FUARI’ İLE HÜNERLERİNİ SERDİLER

ÖĞRENCİLER ‘TÜBİTAK BİLİM FUARI’ İLE HÜNERLERİNİ SERDİLER
Son Güncelleme :

26 Kasım 2021 - 16:38

Genç ilçesinde İMKB Atatürk Ortaokulu ve Çaytepe ortaokullarında “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” açıldı. Fuarları ziyaret eden Genç İlçe Milli Eğitim Müdür Remzi Dinler, projeleri hazırlayan öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı.

Genç ilçesinde İMKB Atatürk Ortaokulu ve Çaytepe ortaokullarında “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” açıldı. Söz konusu okullardaki fuarlarda öğrencilerin hazırladıkları projeler sergilendi. Fuarları ziyaret eden Genç İlçe Milli Eğitim Müdür Remzi Dinler, öğrencilerle sohbet etti, projeler hakkında bilgi aldı. Projelerin hazırlanmasında emeği olan yönetici, öğretmen ve öğrencilere teşekkür eden Dinler, bu çalışmaların daha ileriye taşınarak ilçenin en iyi şekilde temsil edilmesi gerektiğini söyledi. İMKB Atatürk Ortaokulu tarafından açılan fuarda 16 proje sergilendi. Özel Gereksinimli Öğrencilere Yönelik Projeler, Obeziteye Karşı Farkındalık ve Sağlıklı Yaşam Projeleri, Bilimsel Araştırmalar, Zekâ Oyunları, Kültürel Değerler, Güzel Ahlak, Geri Dönüşüm malzemelerinden faydalanma ve İklim Krizine yönelik projeler hazırlayan öğrenciler tam not aldı.

“PİLLERİN BİTKİ BÜYÜMESİNE ETKİSİ”

İMKB Atatürk Ortaokulu 7’inci sınıf öğrencilerinden Muhammed Hamza Sağlar ve Yaren Çelik, doğaya atılan atık pillerin doğaya nasıl zarar verildiğini yaptıkları deneysel projeyle fuarı ziyaret edenlere anlattı. Öğrenciler,” Pillerin içeriğindeki kurşun, çinko, karbon ve civa canlıların sağlığını olumsuz etkileyen metallerdir. Deney için kullandığımız menekşe bitkilerinden birinin toprağına dört tane pil kırıp içindeki kimyasallar ile birlikte menekşe bitkisinin gelişimi izlendi ve diğer menekşe bitkisi ile karşılaştırma yapıldı. İki ay süresince eşit şartlarda deney bitkilerinden toprağına pillerin içindeki kimyasallar boşaltılan menekşe kısa süre içinde kurudu. Diğer menekşemizin gelişimi ise daha sağlıklı ve hızlı oldu. Yaptığımız deneyde de görüldüğü gibi lütfen pilleri doğaya değil de geri dönüşüm kutularına atalım” uyarısında bulundular.

“KALEHAN BARAJI CANLILARI NE KADAR ETKİLER”

Bingöl’de bulunan Kalehan Barajı ile ilgili araştırma proje yapan İMKB Atatürk Ortaokulu 7’inci sınıf öğrencilerinden Pınar Nazlı ve Yusuf Arda Alpkıray, bölge halkıyla görüşerek barajın iklime olan etkisini sordu. Proje ile ilgili görüşlerini aldığımız öğrenciler,” yaptığımız anket sonucunda bölge halkının yüzde 70’inin olumlu görüş, yüzde 20’sinin olumsuz görüş bildirdiğini tespit ettik. Geriye kalanların ise herhangi bir fikir beyanında bulunmadığını raporladık. Çalışmanın sonucunda yapılan Kalehan Barajı’nın kısa süre içerisinde bölgenin ekolojik dengesini bozması, Murat nehri ve çevresinde yaşayan canlı çeşitliliğinde ve sayısında ciddi anlamda azalma olması beklenmektedir. Bu barajın ekolojik dengenin yanında bölgenin hava olaylarını da etkilediği sonucuna varılması ve geçen yıllarla kıyaslama yapıldığında bu bölgeye düşen kar miktarının ciddi anlamda azalması beklenmektedir” açıklaması yapıldı.

Haber: Murat GÖKÇE

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV