Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Kürt sorununun çözümü ve PKK'nın silah bırakması konusunda, daha önceki süreçlerden farklı yol izleniyor. Açlık grevlerinin bitirilmesi konusundaki yapıcı tutumu nedeniyle, kendisini yeniden devletin muhatabı haline getiren PKK lideri Abdullah Öcalan yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Öcalan, çözüm için devletle görüşmeleri yaptığının iradesini bir kez de yazılı olarak ortaya koymak için PKK'ya mektup yazacak.

Ama sadece PKK'ya mektup yazmayacak Öcalan. Üç mektup yazacak. Bir mektup örgütün yönetildiği ve silahlı mücadelenin beyni olan Kandil'e, diğer mektup örgütün Avrupa kanadına, üçüncü mektup ise BDP'ye. Bu mektuplarda Öcalan neyi vurgulayacak? Mektubun içeriğine değinmeden önce, zamanlamaya dikkat çekmek istiyorum. Müsteşarı Hakan Fidan'la görüşmesinden sonra Öcalan'ın talebi üzerine BDP heyeti Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata İmralı'ya gitmişti. Öcalan, BDP Milletvekillerine Kandil'e, Asrın Hukuk Bürosu ve Avrupa kanadına iletilmek üzere, yeni sürecin önemine ilişkin notlar aldırdı. Ayla Akat Ata'nın tam 18 sayfa not tuttuğu belirtiliyor.

SÜRECİ MEKTUPLA DEKLARE EDECEK

Öcalan'ın mesajları hafta sonu Kandil ve Avrupa'da değerlendirilecek, BDP ise Pazartesi günü hafta sonu değerlendirmelerinden de yararlanarak, kendi görüşünü ortaya koyacak. Öcalan'ın, Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata ile ilettiği mesajların arasındaki önemli nokta da tam bununla ilgili. Öcalan, başta Kandil olmak üzere bu üç merkezden beklediği güçlü desteği aldığı taktirde bir kez de çözüme olan inancını yazdığı mektupla deklare edecek. Peki Öcalan'ın mektubunda neler yer alacak? Yazılmamış mektup üzerinden uzun anlatımlara girmeyi hem doğru hem de sağlıklı bulmuyorum. Ama, 'Güçlü bir çözüm iradesi' olduğunu anlatacağı belirtiliyor. Geçmişte çözüm süreçlerinin sabote edilmesinin, barışa ulaşmayı engellediğine dikkat çekeceği söyleniyor ve 'çözüm konusunda benim ve devletin güçlü bir iradesi var' diyeceği söyleniyor. Daha doğrusu Öcalan bunları kendisiyle görüşen BDP heyetiyle paylaşıyor ve bir kez de mektup yazmak suretiyle, yazılı olarak deklare edeceğini belirtiliyor.

OSLO'DAN FARKLI BİR TAKVİM

Bu süreç Oslo görüşmelerinden edinilen deneyimler ışığında yürüyor. Bu nedenle silahların tasfiyesiyle sonuçlanması amaçlanan bir yola çıkıldı. O nedenle ucu açık bir süreç yürümeyecek. Bir takvim dahilinde yapılacak çalışmalar. Oslo'dan farklı olarak bu kez, 'Merdiven' yöntemi kullanılacak. Bir adım atılacak. O karşılığını bulursa ikinci adım atılacak. Yoksa görüşmelerin devam edip etmemesi değerlendirilecek. Yani atılan bir adımın karşılığı görüşmeden ikinci ve üçüncü adımlar atılmayacak. Merdivenin basamakları tek tek çıkılacak. İlk adım şu olacak: 'Çatışmasızlık ortamı sağlanmadan diğer adımların atılmayacağı deklare edilecek.'

SİLAH SUSMADAN ADIM ATMAK YOK

Bu tek yanlı ateşkes ilan edilmesinden ya da silahların susmasından farklı bir şey. Bir anlamda sürecin anahtarı. Bu deklarasyon kabul edildiği taktirde, diğer konular görüşülmeye başlanacak. Çatışmasızlık ortamına son veren bir açıklama ya da saldırı söz konusu olduğunda ise, görüşmelerin zemini ortadan kalkacak. Bir adım atılacak, karşılığı yerine getirildiğinde ikinci adıma geçilecek dedik. Çatışmasızlık ortamının sağlanması kabul edildiğinde PKK'nın silahlı güçlerinin sınır dışına çekilmesiyle başlanacak. Ancak bu süreci yakından takip edenler, 'Bunun için 1 ay beklenmeyecek. Bu adımlar çok hızlı olarak atılacak.' diyor. Peki amaç ne? Silahların susturulması mı?' Ondan da ileri bir amaç için yapılıyor bu görüşmeler' deniliyor. Birkaç kez sütten ağzı yandığı için herkes yoğurdu üfleyerek yiyor. O nedenle ihtiyatlı bir iyimserlik hakim. Ancak hem İmralı'da hem Ankara'da 'Güçlü bir çözüm iradesi' olduğunu kayda geçirmek isterim.

CHP'YE DE ÇAĞRI YAPILACAK

Bu sürecin Oslo'dan farklı olan bir diğer yanı da kısa sürede kamuoyuyla paylaşılması ve BDP'nin devreye sokulması. Ancak edindiğim bilgilere göre sadece BDP devreye sokulmayacak. Çözüme katkı yapabilecek tüm siyasi aktörlere de çağrı yapılacak. MHP'nin bunu bir ihanet projesi ohlarak nitelendireceği sır değil ama asıl amaç CHP'yi de bu sürecin içine dahil etmek. Böylece çözüm sürecini daha geniş bir siyasi tabana yayıp, güçlü bir toplumsal destek kazandırmak.

KÖŞK'TEN SÜRECE SIKI TAKİP

Siyasi irade ile İmralı arasında diyalog zemini ve çözüm umutları doğarken, bu gelişmeler Çankaya Köşkü'nden de dikkatli bir şekilde takip ediliyor. Gelişmelerin seyrine göre, silahların susması ve barışın sağlanması amacıyla Cumhurbaşkanı Gül'den güçlü bir destek açıklamasının gelmesi bekleniyor. Ancak zamanlamayı elbette ki sayın cumhurbaşkanı yapacak.

Google News

Önce silah bırakılacak

05 Ocak 2013 - 12:58

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.