Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Op. Dr. Süleyman Çakmakçı: "Böbreğinizi Koruyun" | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

19 Mayıs 2022 - 02:58

Op. Dr. Süleyman Çakmakçı: “Böbreğinizi Koruyun”

Op. Dr. Süleyman Çakmakçı: “Böbreğinizi Koruyun”
Son Güncelleme :

08 Ağustos 2019 - 13:52

Özel Bingöl Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Süleyman Çakmakçı, üriner sistem taşları hakkında bilgi verdi.

Böbrek taşı neden olur, nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Böbreğin süzdüğü idrarın toplandığı ve vücudun dışına doğru atıldığı kanalların içinde oluşan partiküllerin bilinmeyen sebeplerden ötürü birleşmesi ve büyümesi sonucu oluşan sertliklere böbrek taşı denir.

Böbrek taşı düşürmek çok ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan böbrek hayati risk taşır. Bu yüzden burada oluşan hasarlar ihmale gelmez ve tedavi edilmezse tehlikeli boyutlara ulaşır. Bu rahatsızlığa yakalanan olan hastalar özellikle konuyla ilgili araştırmalar yapıyorlar.

Böbrek taşı düşürmek ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Bu yüzden bol bol su içmeli ve iltihaplanmalardan böbreklerimizi korumalıyız.
Peki böbrek taşı neden olur? Böbrek taşı nedenleri nelerdir? Tedavi süreci nasıldır?

Özel Bingöl Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Süleyman Çakmakçı, üriner sistem taşları hakkında bilgi verdi.

 

BÖBREK TAŞI NEDENLERİ NELERDİR?

Yönetim ve büro gibi durağan işlerde çalışanların taş hastalığına daha sık rastlandığıyla ilgili çalışmalar olduğunu söyleyen Op. Dr. Süleyman Çakmakçı sözlerini şöyle sürdürdü: ” Meslek grupları ile her ne kadar taş hastalığı ilişkisini, bireylerin beslenme alışkanlıkları, sıcağa maruz kalma ve yetersiz sıvı alımı ile birlikte değerlendirmek daha doğru olacaksa da fiziksel aktivitesi kısıtlı olan işlerde çalışanların belli aralıklarla işlerine ara verip en azından yürüyerek egzersiz yapmasında fayda vardır. Düzenli spor yapıp bol su içerek böbreğin toplayıcı sisteminde durağan bir şekilde kalıp taş oluşumuna neden olabilecek partiküllerin bir an önce idrar yolu sisteminden dışarıya atılmasını sağlamak önemli.  Araştırmalar gösteriyor ki ne kadar su içeceğimiz kilomuza, vücut yüzey alanımıza ve hatta yaşadığımız çevreye göre değişiyor. Ortalama önerilen günlük miktar ise erkeklerde 2.5 / 3.7 litre, kadınlarda ise 2 / 2.7 litre arasındadır. Böbrek taşlarının çoğu kendiliğinden düşme eğilimindedir. Taşın düşmesi büyüklüğü ile orantılıdır. 4 mm altındaki taşların yüzde 80’i düşerken, 6 mm ve üzerindeki taşların düşme olasılığı daha azdır.”

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Endoskopik Yöntemler

Böbrek ile idrar torbası arasında yer alan üreterde (idrar kanalı) takılıp kalan taşların tamamına yakını üreteroskopi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Bu yöntem, açık ameliyat yapılmaksızın endoskopik yoldan (kapalı, vücuda kesi uygulanmadan) yapılır. İşlem sırasında özel ışıklı bir alet ile taşın bulunduğu idrar kanalına girilerek taşa ulaşılır, büyük taşlar kırılarak küçültülüp direkt dışarı alınarak idrar kanalı taşların tümünden temizlenir. Yine böbrek içindeki taşlar da Fleksible Üreterorenoskopi yöntemiyle üreter(idrar kanalı)’den girilerek böbreğe kadar çıkılır ve taş kırılır. Hastanın iyileşmesi ve günlük aktivitelerine dönmesi çok hızlı olup aynı gün hasta evine gönderilebilmektedir.

Perkütan Taş Cerrahisi

Teknolojik gelişmeler ve modern yaklaşımlar sayesinde, günümüzde böbrek taşlarının %99’u kapalı ameliyat yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Taş kırma yöntemi ile tedavi edilemeyen veya kırılsa da dökülemeyecek büyüklükte olan taşların çoğunda, perkütan taş cerrahisi uygulanmaktadır. Cilt üzerine yapılan 1 cm’lik kesi ile böbreğe endoskopik olarak girilerek taşlara ulaşılmakta ve bu taşlar kırılarak dışarıya alınmaktadır. İşlem sonrasında hastalar, büyük ameliyat yarası olmaması nedeniyle erkenden ayağa kalkabilmekte, çok kısa sürede iyileşerek, aktivitelerine dönebilmektedir. Yakın zaman önce hastanemizde Perkütan Taş Cerrahisi operasyonu ile yaklaşık 35 adet üriner sistem taşı olan hasta başarılı bir operasyon ile sıhhatine kavuşmuştur.

Açık Ameliyat

Günümüzde artık hem teknolojik gelişmeler ile yaygın uygulanan endoskopik (kapalı) girişimler, hem de taşların daha küçük boyutlarda iken tespit ve tedavi edilebilmesi nedeniyle açık cerrahi girişimlerin oranı % 1- 2 değerlerine kadar gerilemiş bulunmaktadır. Böbreklerin hemen hemen tüm boşluklarını dolduran büyük ve kompleks taşlar ile taşların alt kısmında tedavi sonrasında düşmelerini engelleyecek darlık bulunması durumlarında bu yöntem seçilebilmektedir.

BÖBREK TAŞI OLUŞMAMASI İÇİN

Böbrek taşı geçmişi olan ya da böbrek taşı oluşmasını engellemek için uyulması gereken bazı hususlar bulunmakta. “Böbrek ve İdrar yolları taş hastalığı”, tedavi edilmiş olsa bile tekrar edebilmektedir. Bu nedenle idrar yollarında taş olan hastaların tedavi sonrasında ileri incelemeler ile yakından takibi gerekmektedir. Günümüzde artık başarılı bir şekilde taşların vücuttan uzaklaştırılmaları kadar yeni taşların oluşumunun engellenmesi de çok büyük önem taşımaktadır. Böbrek ve idrar yollarında bulunan taşların büyümesini veya yeniden taş oluşmasını engelleyecek en etkili ve gerekli birincil önlem gün içerisinde yeterli oranda su içilmesi önerilmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV