Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5937 % -0.26
EURO 18,4001 % 0.15
GRAM ALTIN 1.024,62 % -0,07
ÇEYREK A. 1.675,25 % -0,07
BITCOIN 378.583 0.816
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 29°
Google News

Servi Antepfıstığı merkezi olacak

Servi’de Antepfıstığı Projesi ön fizibilite çalışması yapan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mikdat Şimşek ve Yrd. Doç Dr. Abdullah Osmanoğlu bölgede Antepfıstığı yetiştiriciliği için bir sakınca görülmediği yönünde görüş bildirdiler.

Son Güncelleme :

25 Mayıs 2012 - 14:11

/ 79 views kez okundu.
Servi Antepfıstığı merkezi olacak

Servi Beldesi ve köylerinde “Antepfıstığı Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mikdat Şimşek ve Yrd. Doç Dr. Abdullah Osmanoğlu ile Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri Antepfıstığı Yetiştiriciliği fizibilite çalışması kapsamında Servi Beldesi’nde incelemelerde bulundular.

SERVİ İKLİMİ ANTEPFISTIĞI DİKİMİNE MÜSAİT
Ön fizibilite çalışması sonunda şu rapor açıklandı: “Servi Beldesi, Elazığ Palu İlçesi ve Diyarbakır Hani İlçesi ile komşu olduğundan Güneydoğu iklimi geçiş bölgesinde bulunulması, gerek elde edilen meteorolojik gözlemler gerek yapılan toprak analizi sonuçlarına göre bölgede ekstrem iklim koşulları olmadığı müddetçe Antepfıstığı Yetiştiriciliği için bir sakınca görülmemektedir” denildi.

“BAĞCILIK, KAYSI, BADEM VE KARADUT YAYGINLAŞTIRILMALI”

Raporun devamında, “Bölgede yetiştiriciliği yapılan bağ, badem, ceviz, dut, incir, erik, kaysı, melengiç üzerine aşılı Fıstık ve kısmen Şeftali ile üretim deseni bakımından meyvecilik için zaten elverişli bir bölge olduğu gözlemlenmiş olup Fıstık Yetiştiriciliği için ilimizin en uygun bölgesi konumundadır. Servi Beldesinde teknik incelemeler sonucunda; bağcılık, kaysı, badem ve tıbbi açıdan önemli kara dut için elverişli bir bölge olmasının avantajı ile bu ürünlerin de modern yetiştiricilikle yaygınlaştırılması üreticilere ayrıca tavsiye edilmiştir” şeklinde görüş bildirildi.
Antepfıstığı Yetiştiriciliği Projesi ile çiftçilerin refah seviyesinin yükseleceğine dikkat çekilen raporda ülke ve ilimizin ekonomisine olumlu katkı sağlanacağı kaydedildi.


casino siteleri