Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,9071 % 0.25
EURO 35,3873 % 0.67
GRAM ALTIN 2.462,79 % 0,49
ÇEYREK A. 4.026,65 % 0,49
BITCOIN 61.187,37 -4.844
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 36°
Google News

Solhan’da MYO sevinci

Eğitime duyarlılığı ile öne çıkan ve yıllardır meslek yüksel okulu açılması için beklenti içinde olan Solhan’a Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun açılma kararı olumlu tepkilere neden oldu. Siyasetçisinden, bürokrasisine ve Sivil Toplum Örgütleri’ne kadar her kesimden olumlu tepkiler yansıtıldığı gibi emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür edildi.

Son Güncelleme :

02 Ekim 2012 - 9:50

Solhan’da MYO sevinci

Bingöl Üniversitesi’ne bağlı bir Meslek Yüksek Okulu (MYO) açılması için 2009 yılından buyana çeşitli çalışmalar yapılıp gerek siyasetçilerin gündeminde, gerek bürokrasilerin toplantılarında ve gerekse de sivil toplum örgütleri platformlarında paylaşılan MYO kararı Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK)’ten çıktı. Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz’ın kararı açıklamasında gerek sosyal medyada ve gerekse reelde tepkiler olumlu bir şekilde dillenmeye başlandı.


Solhan’a normal bir MYO değil de sağlık alanında hizmet verecek bir MYO’nun açılmasında emeği geçen ve katkı sunan herkese ayrı ayrı teşekkür edildi.


Eğitime duyarlılığı ile öne çıkan ve yıllardır meslek yüksel okul açılması için beklenti içinde olan Solhan’a Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun açılma kararı ile ilgili siyasetçisinden, bürokrasisine ve Sivil Toplum Örgütleri’ne kadar her kesimden olumlu tepkiler dile getirildi.


“Solhan, Fakülte hak ediyor”

Solhan’a Sağlık Hizmetleri MYO açılmasının mutluluk verici olduğunu ifade eden Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, MYO açılmasının Solhan’ın ortak girişiminin bir sonucu olduğunu vurguladı.
Solhan MYO’nun sağlık alanında açılacak bir MYO olmasının ayrıca önemli olduğunu söyleyen Kaymakam Aydın, “İlçemizde Sağlık Hizmetleri MYO açılması kararı hepimizi mutlu etti. Bu, Solhanlıların ortak girişimi ile kazanılmıştır. Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun açılması beklenen bir karardı. Çünkü Solhan’da 50 yataklı olan Devlet Hastanemiz Bingöl’de en iyi Türkiye’de ise iyiler arasında bir hastanemiz var. Bu hastanemizin olması da MYO’yu destekler niteliktedir. Burada öğrenim gören öğrencilerimiz hastanemizden fayda görecekleri gibi hastanemiz de MYO’dan fayda görecektir. Solhan, MYO kurulma sürecini iyi değerlendirilmesi Fakülte açılmasına yol açacaktır. Solhan, Fakülte hak ediyor. Sayın Bakanımız işin takipçisi oldu ve üstünde durdu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Ayrıca Bingöl Üniversitesi Rektörümüz de gerekli çalışmaları gerçekleştirip talebimizin onayına kadar desteğini esirgemediği için Sayın Rektörümüze de teşekkür ediyoruz. Teşekkürü en çok hak edenlerden biride kuşkusuz Belediye Başkanımızdır. Belediye hizmet binasını vereceğini taahhüt ederek üstüne düşeni yapmıştır. Kendisine de teşekkür ediyorum. MYO açılması ile ilgili çalışmalar yapan katkıda bulunan ve emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.


“Solhanlı çocuklarımızın geleceğini garanti altına alacak düzeyde önem atfetmektedir”

21. ve 22. Dönem Bingöl Milletvekili Mahfuz Güler, Haziran 2011’de Solhan’da bir sağlık meslek yüksek okulunun açılması için Bakan Yılmaz ve Dönemin Bingöl Milletvekili Coşkun ile birlikte gerek Bingöl Üniversitesi Rektörü, gerekse YÖK nezdinde girişimlerde bulunma çağrısında bulunduğunu hatırlatarak o günden beri işin takipçisi olduğunu ifade etti.

Solhan’a Sağlık Hizmetleri MYO açılması için iki yıldan beri konunun takipçisi olduğunu söyleyen Güler, Solhan Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu onayının YÖK’ten çıkmasının sevindirici olduğunu ifade etti.
Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü’nün yüksek okul talebinin YÖK tarafından uygun görülmesi ile ilgili Güler, şunları söyledi: “Solhan’ımıza AK Parti döneminde yaptığımız yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Ve bu Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu, Solhanlı çocuklarımızın geleceğini garanti altına alacak düzeyde önem atfetmektedir. Yaklaşık iki yıldan beri gerek Bingöl Üniversitesi düzeyinde yaptığımız temaslar ve gerekse Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz’ın katkısı ve desteği ile Solhanımız bu çok önemli yatırıma kavuşmuştur. Belediye Başkanımız ile el ele vererek, her safhasını Bakanlık ve YÖK düzeyinde birebir takip sonucu gerçekleşen Yüksek Okulumuz Solhan’a ve Bingölümüze hayırlı ve uğurlu olsun. Yüksek Okulumuzun açılması konusunda her türlü desteğini gördüğümüz Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz’a Solhanlılar adına minnettarız. Kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Okulun açılmasına izin için başvuruda bulunan ve Solhanlılara desteğini esirgemeyen değerli rektörümüz Gıyasettin Baydaş Hocamıza da teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bundan böyle Belediye Başkanımızla el ele vererek bir an önce Yüksek Okulumuzun bina ve yer konusu çözüme kavuşturulacaktır.”


“MYO, Solhan için dönüm noktası…”

Sağlık Hizmetleri MYO açılması kararının kendilerini sevindirdiğini ifade eden Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu, öğrenci bulan ve ilçemize fayda getiren alanda bir MYO açılmasının da ayrıca önem arz ettiğini ifade etti.


Solhan’ın Yüksek Okul ilçesi olacağını söyleyen Başkan Çavuşoğlu, “Önemli gördüğümüzde bir alanda açılması bizleri sevindirdi. Geç açıldı ancak istediğimiz alanda bölümlerin açılması geç açılması sorununu kaldırdı. İlçemizde 50 yataklı Devlet Hastanesi’nin bulunması da bu alanda açılmasının hem hastanemiz hem de öğrencilerimiz için önemlidir. MYO açılmasını Solhan için dönüm noktası olarak değerlendiriyorum. Binamızı taahhüt ettik ancak güzel bir arsa temini yapıp MYO için yeni bir bina yapacağız. Bu süreci iyi değerlendirip inşallah önümüzdeki süreçte Solhan’a Fakülte açılmasını sağlayacağız. MYO’nun açılma sürecinde her türlü desteği ile yanımızda olan Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, Bingöl Milletvekilimiz Sayın Eşref Taş’a, Bingöl Üniversitesi Rektörümüz Sayın Gıyasettin Baydaş ve çalışma arkadaşlarına, Kaymakamımız Sayın Şeref Aydın’a, Yerel Medya olarak işin takipçisi ve destekçisi olan Solhan Haber Gazetesi’ne ve emeği geçer herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.


“Karalı mücadelemiz sonuç verdi”

Yıllardır MYO açılması için büyük bir mücadele verildiğini ancak bu çabaların her seferinde olumsuz neticelendiğini söyleyen Doğu, 2012 yılı içerisinde MYO açılması yönündeki kararlı mücadelelerinin netice verdiğini belirtti.

Solhan’ın gelişmesine büyük katkı sağlayacak Sağlık Hizmetleri MYO’nun açılmasını çok önemsediklerini söyleyen AK Parti ilçe başkanı Nihat Doğu, Solhan kamuoyunun uzun yıllardır büyük bir beklenti içerisinde olduğu bu yatırım kararının Solhan’ın kalkınması, gelişmesi ve büyümesi adına alınmış önemli bir karar olduğunu ifade etti.


YÖK’ün MYO kararını onaylamasının kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini söyleyen Doğu, “Bu kararın alınmasında gerekli temaslarda bulunan Sayın Kalkınma Bakanımız Dr. Cevdet Yılmaz başta olmak üzere Sayın Milletvekilimiz Prof. Dr. Eşref Taş’a, Bingöl Üniversitesi rektörü Sayın Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş’a, 22. Dönem Bingöl Milletvekilimiz Dr. Mahfuz Güler’e, 23. Dönem Bingöl Milletvekilimiz Sayın Yusuf Coşkun’a ve bina taahhüdünde bulunan Belediye Başkanımız Sayın Niyazi Çavuşoğlu’na Solhan halkı adına teşekkür ediyorum.” dedi.


Bitirildiği zaman kolay iş bulunabilecek bir okul kazanıldığını söyleyen Doğu: “Solhan, birçok özelliği ile bu okulu çoktan hak etmişti. Açılacak MYO’nun ilçemizin kalkınmasına büyük katkısının olacağını düşünüyoruz. Solhanlı gençlerimiz bitirdikleri zaman boşta kalmayacakları, rahat iş bulabilecekleri bir okulu kendi memleketlerinde okuyabilecekler. Bu tür yatırımlar bacasız fabrika niteliğindedir. İlçemizin ekonomik kalkınmasına da faydası olacak. İlçemiz için önemli bir yatırım olan MYO için ilçemize yakışır bir bina yapımı için de gerekli girişimlerde bulunacağız.” ifadelerini kullandı.


“Sağlık Hizmetleri MYO kararı sancılı sürece merhem oldu”

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun Solhan’da açılmasının mutluluk verici olduğunu söyleyen Solhan-Der Basın Sözcüsü Abdulgafur Bildik, yıllardır sorun haline gelen bir konunun sonuçlanmasının sevindirici olduğunu ifade edip sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
2009 yılından beri Solhan’da gerek siyasi, gerek bürokrasi ve gerekse sivil toplum örgütleri cephelerinde çeşitli girişimlerin olduğunu hatırlatan Bildik, Solhan Platformu çalışmaları ile sürece dahil olduklarını dile getirip sonucunun Sağlık Hizmetleri ile tamamlanmasının sancılı sürece merhem olduğunu söyledi.


Sağlık alanında öğrenim görenlerin iş olanaklarının daha fazla olduğu bir dönemde olunduğunu hatırlatan Bildik, “Sağlık Hizmetleri MYO, güzel ve önü açık bir alandır. Kurulması ve açılacak bölümler için süreci iyi değerlendirmek gerekiyor. Aksi taktirde sıradan bir MYO’dan farkı kalmaz. Bu da yılların umudunu boşa çıkarabilir. Sürecin iyi değerlendirilmesini temenni ediyor ve Solhan-Der olarak, MYO’nun gündeme gelişinden bugüne kadar sürecin içinde olan ve destek veren Kalkınma Bakanı Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a, Bingöl Milletvekili Sayın Prof. Dr. Eşref Taş’a, Bingöl Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş ve Üniversite Senatosu’na Bingöl eski Milletvekillerinden Sayın Mahfuz Güler ve Sayın Yusuf Coşkun’a, Solhan Kaymakamı Sayın Şeref Aydın ve Eski Kaymakam Sayın Yaşar Aksanyar’a, büyük bir fedakârlık yapıp hizmet binasını taahhüt eden Solhan Belediye Başkanı Sayın Niyazi Çavuşoğlu’na, AK Parti İlçe Başkanı Sayın Nihat Doğu’ya, Solhan Platformu üyesi olan Sivil Toplum Örgütü temsilcilerine ve emek verip desteklerini esirgemeyen gizli kahramanlara ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.