Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,2289 % 0
EURO 34,9549 % -0.2
GRAM ALTIN 2.430,39 % -0,68
ÇEYREK A. 3.973,69 % -0,68
BITCOIN 67.722,21 -1.031
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Su Şebekesi yenileniyor

İçmesuyu şebekesinde asbest boruların tamamı polietilen borularla değişiyor. Ayrıca 4 yeni su deposu yapılıyor.

Son Güncelleme :

01 Ekim 2012 - 12:00

Su Şebekesi yenileniyor
16 bin metre küplük 4 yeni deponun yapımının devam ettiğini dile getiren Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, depoların bölgelerin ihtiyaçlarına ve 50 yıllık nüfus projeksiyonuna göre farklı hacimlerde projelendirildiğini söyledi.
Depoların kapasitelerinin 3 bin metreküplük hacimden 5 bin metreküpe kadar değiştiğine dikkat çeken Atalay, 2060 nüfus projeksiyonuna göre inşa ettikleri depolar sayesinde Bingöl’ün uzun yıllar daha sağlıklı ve bol içme suyunun temin edileceğini dile getirdi.

16 BİN TON KAPASİTELİ 4 DEPO YAPILIYOR
Metan Mirzan hatlarının yolları ile birlikte yenilendiğini kaydeden Atalay, şöyle konuştu: “İçmesuyu şebekemizde Metan ve Mirzan Hattı 1971 yılında yapıldı. 40 yıllık Metan ve Mirzan hattını yaptığımız ihale kapsamında yolu ile birlikte yeniden yapıyoruz. Şehir Şebekemiz 1987 yılında yapıldı. Asbest içmesuyu şebekesini tümüyle değiştiriyoruz. Çalışmalar kapsamında 275 kilometrelik hat yapılacak. 25 yıl önce yapılan asbest borulardan kurtulmuş olacağız. Yapılan yeni hatlarda polietilen borular olacak. Bu işin çalışma süresi 600 gün. Şehirde 4 tane yeni deponun yapımı devam ediyor. Asbest borular dünyada artık kullanılmıyor. Asbest Borular kanserojen madde üretiyor. İller Bankası en son 1987 yılında Bingöl’de kullandı. Bu vesileyle insan sağlığını olumsuz etkileme potansiyeli olan borulardan da kurtulmuş olacağız. Organize Sanayi Bölgesi hattı ve Metan-Mirzan hattı ile birlikte yaklaşık 275 kilometrelik içmesuyu isale ve şebeke hattını bu ihale kapsamında gerçekleştirmiş olacağız. Depolarımız 40 yıl önce yapılan depolardı. Şehre hiçbir şekilde yetmeyen ve eskimiş depolardı. Bu depolarımızı da yeniliyoruz. 4 tane yeni deponun yapımı devam ediyor. Metan ve Mirzan suyunu Az Tepesine yaptığımız 3 bin ton kapasiteli depoda topluyoruz. Mirzan Mahallesi Seyir Terasına 4 bin metre küplük yeni deponun yapımı devam ediyor. Buraya Kürüksuyu da depolanmış olacak. 4 bin tonluk su deposundan Organize Sanayi Bölgesi hattını beslemiş olacağız. Yenişehir Mahallesi Su Şebeke Amirliği’ne 5 bin metre küplük yeni bir depo yapıyoruz. Bu depo yapılacak en büyük depomuz. 5 bin metre küplük depo şehir merkezini besleyecek. Kaleönü Mahallesi Şenik Barakalarında ise 4 bin metre küplük yeni bir depo yapılacak. Toplamda 4 yeni depo yapmış oluyoruz. Kapasite olarak 16 bin tonluk depolar. Eskiden yapılan sadece Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi TOKİ bölgesindeki 750 metre küplük depoyu muhafaza ediyoruz. Bunun dışındaki depoların tümünü yeniden yapmış oluyoruz. Tüm depolarımızı yeniliyoruz. 16 bin tonluk depolar Bingöl’ün günlük kullanım kapasitesini 2 gün kurtaracak şekilde depolamış olacak. Bingöl’de toplam tüketimi dikkate aldığımızda bu depolar bittiği zaman ekstra durumlarda depoların 2 günlük su kesintisini karşılayacak kapasitesi var. Eski depolarımız 750 metre küplük depolardı. Eski depolarımızda toplamda 3 bin metre küplük su kapasitesi vardı. Şuanda 5 katına yakın bir artış sağlanmış durumda” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL İÇMESUYU, ALTYAPI ÇALIŞMALARI BİTECEK
Bingöl’ün her anlamda alt yapısını yeniden yapacaklarını belirten Atalay, “İnşallah içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmaları önümüzdeki yıl bitmiş olacak. İçme suyu çalışması birkaç ay daha erken bitecek. Bu çalışmalardan dolayı belki biraz sıkıntılar olabilir bundan dolayı da halkımızdan anlayış bekliyoruz. Oluşan sıkıntılara da ekiplerimiz hemen müdahale ediyor. Bingöllüler 2013 yılı sonunda piyasada satılan suların ayarında çeşmeden suyu içebilecekler. Yani Bingöl geleceğini çok emin adımlarla inşa ediyor diyebiliriz. Önümüzdeki yılsonunda içme suyu sıkıntısını halkımız yaşamayacak” ifadelerini kullandı.

SKALA SİSTEMİ İLE KAÇAĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
Skala sistemi ile kaçak su kullanımının önüne geçileceğini ifade eden Atalay, “İçme suyu şebekesi ile birlikte çok önemli bir şey daha yapıyoruz. Kaçağı önleme adına geliştirilen skala sistemine geçeceğiz. Bu sistem faaliyete girdiği zaman herhangi bir noktada kaçak teşebbüsünde idaremiz haberdar oluyor. Haberdar olunduğu gibi ekiplerimiz, kaçak kullanımına müdahale edebilecekler. Bu sistemle kaçak kullanımını sıfırlamış olacağız. Mirzan Mahallesi’nde toplam 11.546,27 metre çalışma yapılarak içmesuyu hatları yüzde 80 tamamlanmıştır. Yeni Mahalle’de toplam 10.205,03 metre çalışma yapılarak içmesuyu hatları yüzde 80 tamamlanmıştır. Yeşilyurt Mahallesi toplam 4.889,71 metre çalışma yapılarak içmesuyu hatları yüzde 50 tamamlanmıştır. Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 4.580,32 metre çalışma yapılarak içmesuyu hatları yüzde 42 tamamlanmıştır. Genç Yolu (TOKİ)’de toplam 2.959,07 metre çalışma yapılarak içmesuyu hatları yüzde 100 tamamlanmıştır. Kaleönü Mahallesi’nde toplam 11.514,13 metre çalışma yapılarak içmesuyu hatları yüzde 30 tamamlanmıştır. Ayrıca çalışmalarda şuana kadar toplamda 47.196,52 metrelik içmesuyu hatları yapılmıştır” diye konuştu.

DEPO ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Atalay, İçmesuyu depoları ve fiziki durumları ile bilgi vererek, “DY1 V=3000 m3’lük Depo; Mirzan Mahallesi Az Tepesinde bulunan deponun temel kazısı yapılarak, Hazne odasının Radye ve Perdelerinin Betonarme imalatı bitmiş olup Tabliyenin imalatı devam etmektedir. Depo yüzde 70 oranında bitmiş durumdadır. DY3 V=5000 m3’lük Depo; Yenişehir mahallesi Su Şebeke Amirliği’nde bulunan deponun temel kazısı yapılarak, Hazne odasının Radye ve Perdelerinin Betonarme imalatı bitmiş olup Tabliyenin imalatı devam etmektedir. Depo yüzde 70 oranında bitmiş durumdadır. DY2 V=4000 m3’lük Depo; Mirzan Mahallesi Kent Parkı vericilerin altında bulunan deponun temel kazısı yapılarak, Hazne odasının Radye ve Perdelerinin Betonarme imalatı bitmiş olup Tabliyenin imalatı devam etmektedir. Depo yüzde 70 oranında bitmiş durumdadır. DY4 V=4000 m3’lük Depo; Kaleönü Mahallesi’nde bulunan deponun temel kazısı yapılarak, Hazne ve manevra odasının grobetonu dökülmüştür” şeklinde konuştu.
Bingöl merkez İçmesuyu işinin fiziki olarak yüzde 35 tamamlandığını ifade eden Başkan Atalay, “Asbest borular devre dışı bırakılarak daha sağlıklı ve uzun ömürlü polietilen borularla sorunsuz şekilde hizmet verecek” dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.