Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5184 % 0.03
EURO 34,6204 % -0.23
GRAM ALTIN 2.435,61 % -2,56
ÇEYREK A. 3.982,23 % -2,56
BITCOIN 66.109,40 2.353
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 23°

 

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ'un 5 öğretim görevlisini göndermesi ve bununla ilgili sözlerini sivil toplum örgütleri rektörlük binası önünde toplanarak protesto etti. Yapılan açıklamada, Boztuğ, akademisyenler arasında ayrımcılık ve bölücülük yapmakla suçlandı.

 

 Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ'un bir süre önce Pertek İlçesi'nde bir açılışta yaptığı konuşmada üniversitede gönderdiği 5 öğretim görevlisi için "Ortak yaşama, ortak yaşama kültürünü geliştiremediler. Dediler ki burası; Dersim, burada herkes solcu, burada herkes Dersim Alevisi, Kürt, herkes bizim gibi olsun. 'Hayır' dedim. Burası Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir üniversitesi burada herkes olacak, siz olmayacaksınız. Biz bunu evel Allah'ın izniyle yasaların kanunların bize verdiği yetkiyle bu birlikteliğimizi kardeşliğimizi daha da geliştireceğiz" demesinden sonra Tunceli'deki sivil toplum kuruluşları ile Üniversite öğrencileri bugün rektörü protesto etti.

 

 Tunceli Emek ve Demokrasi Platformu ile kentteki 40 sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık 400 kişi, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmluş Boztuğ'u protesto etti. Bir süre önce Pertek İlçesi'nde kampüs temel atam töreninde 5 öğretim görevlisinin gönderildiğini açıklayan Rektör Prof.Dr. Boztuğ, şöyle dedi:

 

 "Ortak yaşam kültürünü geliştiremediler. Dediler ki; 'Burası Dersim, burada herkes solcu, burada herkes Dersim Alevisi, Kürt, herkes bizim gibi olsun.' 'Hayır' dedim. Burası Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir üniversitesi burada herkes olacak, siz olmayacaksınız. Biz bunu evel Allah'ın izniyle yasaların kanunların bize verdiği yetkiyle bu birlikteliğimizi kardeşliğimizi daha da geliştireceğiz" demişti.

 

 Rektör Prof.Dr. Boztuğ'un bu sözleri ve üniversiteden 5 öğretim görevlisini göndermesini protesto edenler rektörlük önünde toplantı. Protestocuların özel güvenlik görevlileri tarafından içeriye alınmaması üzerine içeride bulunan 200 Üniversite öğrencisi müdahale ederek, protestocuları içeri aldı. Slogan atarak rektörlük makamının bulunduğu binanın önene gelen protestocular burada basın açıklaması yaptı.

 

 Tunceli Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını ESP Tunceli İl Başkanı Ekber Kaya, Rektör Prof.Dr. Boztuğ'un bazı söylem ve konuşmalarıyla akademisyenler arasında ayrımcılık ve bölücülük yaptığını ileri sürdü. Kaya, şöyle dedi:

 

 "Rektör, üniversitenin kuruluşu sırasında halkın güvenini kazanmak için Dersim kökenli akademisyenler ile eğitim ve öğretime başlaması sadece bir Oyununun parçası olduğu bugün ortaya çıkmıştır. Bizler Tunceli halkı olarak üniversitenin kurulmuş olmasını büyük bir sevinçle karşılamıştık. Tunceli'nin kalkınması ve bir bilim yuvası olması açısında üniversitenin kuruluşunu desteklemiştik. Ama zaman geçtikçe durumun hiçte böyle olmadığı ortaya çıktı. Rektörün pratikleri bunu en açık şekilde göstermektedir. En son yaptığı konuşma rektörün gerçek misyanonu ortaya koymuştur. Rektör bu konuşma ile Tunceli halkına 'ben artık üniversitede sistemi kendime göre oturttum ve artık kendi kadromu oluşturacağım' demiştir ve bu mesajı vermiştir. Rektör bu söylemi ile akademisyenler arasında açıkça ayrımcılık ve bölücülük yapmıştır. Akademisyenlerin Kürt, solcu ve Alevi olması rektörü neden rahatsız etmiştir anlamış değiliz. Önemli olan akademisyenlerin kimliği ve inancı mıdır? Yoksa akademisyenlerin bilime katkısı mıdır? Kürt, Alevi ve solcu olmayan cemaatten getirdiğiniz kadrolar ile mi bilime katkınız olacak sayın rektör? Kuşkusuz bu yaklaşım bizleri ciddi rahatsız etmiştir. Rektör bu söylemleri nedeniyle Dersimliler'den ve bu kimlikli akademisyenlerden derhal özür dilemelidir."

 

 

 

Tunceli Üniversitesi'nde Tunceliler yerine cemaat ve Ak Parti yandaşlarının kadrolara getirildiğini öne süren Kaya, bu durumu asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Rektör Prof.Dr. Boztuğ'un Üniversite bünyesinde Alevi Uygulama ve Araştırma Merkezi açtığını, bir yandan da Alevileri gönderdiğini söyleyen Kaya, şöyle dedi:

 

 "Kuşkusuz Tunceli Üniversitesi'nde yaşananlar bunlarla sınırlı değil. 1937/38 Dersim katliamlarından beridir, Dersim'in onurlu ve direngen mücadelesini engelleyemeyen sistem yeni proje olarak cemaat okulları ve en son Üniversite üzerinde projelerini gerçekleştirmek istemektedir. Asıl işi bilimsel ve demokratik bir eğitim imkanı sağlamak ve bu konuda çaba göstermesi gereken rektör, tam tersini yaparak inanç merkezlerimizi, inanç ritüellerimiz ile uğraşarak diyanet Aleviliği yaratmaya çalışmaktadır. Zaten kurdukları Alevi merkezleri ile bunu açıkça ortaya koymuşlardır. Dersimliler tarafında kutsal kabul edilen ve Alevi inancına göre ziyaret olarak kabul edilen Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği yer olan Gole Çeto'nun ziyaret olmadığını ifade ederek Dersim halkı tarafında yüzyıllardır ziyaret kabul edilen yerler ile ilgili görüş belirtme kendilerinde bulmuşlardır. Tunceli Üniversitesi Rektörü, bir taraftan Alevi Uygulama ve Araştırma Merkezi açarken bir taraftan da Alevi akademisyenleri üniversiteden göndermekle övünmesi kamuoyu tarafından çok iyi algılanmıştır. Biz bundan sonra daha duyarlı olacağız. Dersim'in Kürt, Alevi ve Kızılbaş kimliği üzerinde kimsenin hesap yapmaması gerektiğini bir kez daha belirtmek isteriz. Tunceli Üniversitesi Rektörü bu misyonu oynamaktan biran önce vazgeçmeye çağırıyoruz."

 

 

 

Protestocular daha sonra Rektör Prof.Dr. Boztuğ aleyhine sloganlar attıktan sonra dağıldı.

Google News

Tunceli’de Rektör Boztuğ’a Ayrımcı ve Bölücü Suçlaması

20 Nisan 2012 - 10:11

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.