Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5620 % 0.03
EURO 34,8675 % -0.05
GRAM ALTIN 2.429,49 % -0,03
ÇEYREK A. 3.972,22 % -0,03
BITCOIN 63.872,33 -4.308
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 18°
Google News

Türkiye’nin Demirinin Yüzde 10’u Genç’ten Çıkacak

TBMM’de MTA bütçesi üzerine Ak Parti Gurubu adına söz alan Bingöl Milletvekili Prof.Dr. Eşref Taş, Genç’te Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılayacak büyüklükte demir cevherinin yakında devreye alınacağını müjdeledi

Son Güncelleme :

15 Aralık 2013 - 12:30

Türkiye’nin Demirinin Yüzde 10’u Genç’ten Çıkacak

2014 Mali Yılı Bütçesi, MTA bütçesi üzerinde Ak Parti Gurubu adına konuşan Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş yapılan yatırımlarla Bingöl’ün bir enerji ve demir cevheri üretim merkezi olacağını söyledi. Taş, Karlıova ve Sancak’ta linyit yakıtlı iki elektrik santralının yapılacağını, Genç’te ise Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılayacak büyüklükte demir cevherinin yakında devreye alınacağını müjdeledi.

 

 

BİNGÖL’ÜN İÇİNDEKİ CEVHERİ ÇIKARACAĞIZ


Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nün Bingöl ve ilçelerindeki çalışmalarının barış ortamının getirdiği sinerji ile birlikte katlanarak devam ettiğini anlatan Prof.Dr. Eşref Taş “Bu çalışmalar sonucunda metalik maden yatakları ortaya çıkarılmıştır. Bunların en önemlileri demir, kurşun, çinko, fosfat, disten ve linyit olarak sayılabilir. Genç Halvelan, peğne, ğıraba, mışkiğ, hamek, dereykeşku, dire sahalarıdır. Yine Halvelan sahasında seramik ham maddesi olarak kullanılmaya elverişli disten içerikli 140 bin ton, Karlıova ilçemizde ise 88 milyon ton linyit rezervi belirlenmiştir.” Dedi.


BİNGÖL LİNYİTİ ELEKTRİĞE DÖNÜŞECEK


Karlıova ve Sancak’ta tespit edilen linyit kömürünün kurulacak iki termik santralle elektrik enerjisine dönüşeceğini belirten Milletvekili Taş:  “İki santral devreye girdiğinde Bingöl Türkiye’nin elektrik üretim merkezlerimizdenbirisi olacak” dedi. Milletvekili Taş, kurulacak santrallerle ilgili olarak da; “Karlıova’daki TKİ’ye ait bu alanın işletme hakkı ihaleyle özel sektöre devredildi. Burada 150 MW gücündeki linyit yakıtlı elektrik santrali kurulacak. Sancak mevkiinde özel sektör tarafından 17 km uzunluğunda bir alan içerisinde kömür varlığı tespit edilmiş sondaj çalışmaları hızla devam etmektedir. Bu kaynağa ilişkin 600 MW gücünde linyit yakıtlı termik santralin ÇED süreci devam etmektedir” bilgisini verdi.


GENÇ’TE BÜYÜK DEMİR REZERVİ

Genç ilçesinde MTA ve özel sektörün yapmış olduğu sondaj çalışmalarının sonucunda bulunan demir rezervinin 300 milyon ton civarında olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Prof.Dr. Eşref Taş: “Sadece bir girişimcimiz tarafından demir cevherine yönelik zenginleştirme amaçlı sanayi tesisi tamamlanmış devreye alma çalışmaları hızla devam etmektedir. Yıllık 650 bin ton demir cevheri üretimi hedeflenmektedir. Proses devreye girdiğinde Genç ilçemiz Türkiye’nin demir cevheri ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılıyor olacaktır. Maden cevherimizin dünya ile rekabet edebilirliğini arttırmak için Suveren-Güzeltepe arası (17,2 Km) uygulama projesi ihalesi ilan aşamasına gelmiştir” Dedi.

MTA GÜCÜNÜ 10’A KATLADI

Konuşmasında MTA’nın son on yılda başarılı çalışmalar yaptığını belirten Prof.Dr.Taş, “Türkiye’de hala bir şehir efsanesi gibi tekrarlanan “Ülkemiz maden bakımından çok zengin ama gelişmiş ülkeler bunu çıkarttırmıyor” sözünün  artık geçerliliği kalmadı. Yüzeyde maden kalmadığı için artık madencilikte aramak demek sondaj yapmak, derine daha derine inmek demektir. Bu amaçla içerisinde 2500 metreye kadar sondaj yapabilen makinelerin de bulunduğu 18 adet yeni sondaj makinesi alınmıştır.

2003’te 32 bin metre civarında olan sondajlı aramalar bu yılın kasım ayı itibariyle 310 bin metreye ulaşmış bulunmaktadır. Peki bu aramaların sonuçları ne olmuş, bir de ona bakalım:

Linyit: 8,3 milyar ton olarak bildiğimiz rezervimize ek olarak 6,381 milyar ton daha tespit edilmiş ve toplam rezervimizin şuan itibariyle 13,681 milyar tona ulaşmıştır.

Ayrıca 576 bin ton bakır, 68 ton altın, 4 milyar ton dolomit, 2,8 milyar ton kalsit, 1,2 milyar ton feldispat, 6,5 milyar ton kuvarsit-kuvars kumu ve kuvars, 406 milyon ton mermer-doğaltaş, 10,5 milyar ton kaya tuzu ve 51 milyon ton sodyum sülfat potansiyel rezerv tespit edilmiştir.” Dedi.

YENİ SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİNİ 2015’TE DENİZE İNDİRECEĞİZ

MTA laboratuvarlarının yenilendiğini ve uluslararası akredite olduğunu, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla değerlendirmeye çalışıldığını anlatan Prof.Dr.Taş “Ayrıca derin sularda sismik araştırma yapabilecek, ileri teknoloji ile donatılmış modern bir araştırma gemisinin yapımı kendi tersanelerimizde devam etmektedir. İnşallah 2015’te onu da denize indireceğiz.” Şeklinde konuştu.

MTA bütçesi TBMM’de konuşmaların ardından 200 milyonu yatırım olmak üzere 385 milyon 16 bin lira olarak kabul edildi.


YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.