Yeni anayasanın yazımına başlandı | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Şubat 2021 - 04:18

Yeni anayasanın yazımına başlandı

Yeni anayasa çalışmaları kapsamında, 4 aydır Türkiye'nin her bölgesinde 'Anayasa Platformu Vatandaş Toplantıları' adı altında gerçekleştirilen çalışmanın kapanış töreni, Ankara Ticaret Odası (ATO)'nda yapıldı.

Törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları katıldı. Kapanışta bir teşekkür konuşması yapan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bugün Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu oluşturan dört siyasi partiye mensup milletvekilleriyle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu anlatarak, artık konuşma faslının geride kaldığını, yapım ve yazım faslına geçildiğini vurguladı.

Bu toplantının bir teşekkür toplantısı olduğunun altını çizen Çiçek, konuşmasına şöyle devam etti: "Çünkü ilk defa Türkiye'de sadece anayasa konusunda diyorum bu çapta, bu muhtevada, bu kompozisyonda bir toplantı ilk defa yapılıyor. Onun için bu toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen kuruluşlarımıza ve komisyon üyelerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu işin yükünü çeken, gece demeden gündüz demeden her bir ilimizde 13 toplantı yaptığımız yerde, bu işin yükünü omuzlayan isimli isimsiz birçok arkadaşımız var. Onlara da bu vesileyle teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu toplantıların çoğunu pazar günü yaptık, vatandaşlarımız davete icabet ettiler. Kendi özel hayatlarını bir tarafa bırakarak, randevularını bir tarafa bırakarak, tatil günüm demeden bu toplantılarımıza katılarak, çağrıya icabet ederek, sabahtan akşama kadar mesai yapan vatandaşlarımız var. Hem onlara hem de bu toplantıların dışında TBMM başkanlığımıza, partilerimize görüşlerini ileten vatandaşlarımız var. Onların hepsine teşekkür ediyorum."

Şimdi yeni bir safhaya geçildiğine dikkat çeken Çiçek, "1 Mayıs'tan itibaren komisyon çok yoğun bir çalışma temposuna girdi. Yarın saat 11.00'den itibaren de 'Temel Hak ve Özgürlükler'den başlamak üzere, inşallah bu yılın sonuna milletimize yeni bir anayasayı armağan etmek istiyoruz." diye konuştu.

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da ''Bugün Türkiye'nin yeni bir anayasası için buradayız. Dört aylık yorucu bir anayasa maratonunun ardından, bugün sizlerle olmak bizler için son derece önemli. Hedefimiz, vatandaşların daha zengin ve daha mutlu bir ülkede yaşamasıdır. Bunun için de Türkiye'nin yeni bir anayasaya acilen ihtiyacı vardır. Bizler, bu bilinçle Anayasa Platformu girişimcileri olarak 2007 yılında bir araya geldik. Anayasa Platformu olarak, bizim işimiz anayasa yazmak değildir, anayasayı yapmak da değildir. Bizim işimiz, anayasayı yapma şerefini taşıyan siyasi partilerimizin işini kolaylaştırmaktır. Sürecin önündeki engellerin aşılmasında siyasilere destek olmaktır." ifadelerini kullandı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonun'da oluşturulan müzakere ortamını yurt çapına yaymak için 13 'Anayasa Vatandaş Toplantısı' düzenlediklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, 13 toplantıda 6 bin 500 anayasa gönüllüsünden toplanan 15 bin sayfalık tartışma tutanaklarını, sembolik olarak buraya koyduklarını ve bu tutanakların gerekli mercilere ulaştırıldığını söyledi.

Bu süreçte çalışmalarıyla destek verenlere plaket verilirken, Cemil Çiçek ile komisyon üyeleri toplu fotoğraf çektirdi.

10 Mayıs 2012 - 13:12

64 views

Warning: Illegal string offset 'ozellikler_videOzet' in /var/www/vhosts/gencinsesi.com/httpdocs/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/singlesablon/single-videogaleri.php on line 141

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa yapım sürecinde yeni bir safhaya geçildiğini, 1 Mayıs’tan itibaren yoğun bir çalışma temposuna girildiğini belirtti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV

Genç Berat Rezidans