Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,2580 % 0.09
EURO 34,9125 % -0.33
GRAM ALTIN 2.423,98 % -0,94
ÇEYREK A. 3.963,21 % -0,94
BITCOIN 67.405,17 -0.963
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Baluken, Bingöl’deki Personel Alımları İle İlgili Verdi

BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Bingöl’deki personel alımları ile ilgili soru önergesi verdi.

Son Güncelleme :

05 Kasım 2012 - 16:18

Baluken, Bingöl’deki Personel Alımları İle İlgili Verdi
Bingöl'deki personel alımları ile ilgili TBMM’ye soru önergesi veren Milletvekili Baluken, önergenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanmasını istedi.
Kamu personeli alımı Anayasa ile temel ilkeleri belirlenen yasalarla da kurallara bağlanan bir süreci öngörür. Devlet Memurları Kanunu’nda personel alımı ile ilgili yer alan ibare şu şekildedir: “Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırmak ve bu sistemin eşit imkanlarla uygulanmasında Devlet memurlarını güvenliğe sahip kılmaktır.” Liyakat usulü kamuya personel alımının nesnel koşullara dayandırılmasını garanti almasına rağmen kamu personeli alımı ile ilgili çok çeşitli iddialar her geçen gün basına yansımaktadır. Kamu personel alımlarının yanı sıra özel şirketler aracılığı ile yapılan işlerde gerçekleşen personel alımlarını ile ilgili de siyasi baskı kullanılarak personel alımlarına etkiye ilişkin güçlü iddialar mevcuttur. Bu haberlerin en dikkat çekici olanları ise siyasi iradenin etkisinden bahsedenlerle yapılan sınavlarda yüksek puanlar almasına rağmen işe alınmayanların iddiaları olarak gösterilmektedir.
Bu bağlamda;
Bingöl Karlıova ilçemizde SYDV aracılığı ile işe alınan personelin alım süreci ile ilgili olarak usulsüzlük yapıldığı yönünde güçlü iddialar mevcuttur. Sınav puanı 88.5 ve 87 puan olan adaylar işe alınmazken, puanı 72 ve 73 olan adaylar işe alınmıştır. Puanı yüksek olan adaylara karşın düşük olan adayların işe alınmamasının sebebi nedir? Liyakat usulüne ters düşen bu uygulamayı yapanlar hakkında idari veya adli soruşturma başlatılmış mıdır?
Bingöl ilimiz Yayladere ilçesinde SYDV aracılığı ile bir personel alımı yapılmıştır. İşe alım ile ilgili şartlara bakıldığında Yayladere ilçesinde ikamet etme zorunluluğu vardır. Bu şartın yanı sıra mülakata çağırılan kişilerden puanı yüksek olanın işe alınmadığı ile ilgili güçlü iddialar da mecut olmakla beraber düşük puanla işe alınan kişinin SYDV Müdürünün yakın akrabası olduğu da ifade edilmektedir.
İşe alınan kişinin Yayladere ikametine sınav başvurularından bir kaç gün önce geçtiği, SYDV müdürünün akrabası olduğu, düşük puan almasına rağmen işe yerleştirildiği iddalarından hareketle; işe alınan kişi kimdir?
Bu kişinin Yayladere nüfusuna kaydı ne zaman gerçekleştirilmiştir? Yayladere’de ikamet ettiği yerin adresi nedir?
SYDV müdürü ile Medeni Hukuka göre akraba yakınlığı nedir?
Mülakata çağrılan ve işe alımı yapılan kişiden daha yüksek puan alan yurttaşımız neden işe alınmamıştır?
Kanunla düzenlenen liyakat usulüne göre alım maddesi ihlal edilmemiş midir?
Yayladere kamuoyunda konuşulan bu güçlü iddiaların araştırılması ve sorumlular hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma açılması hususunda çalışmanız var mıdır?
Bingöl ilimiz Solhan ilçesinde yapımı devam eden Kalehan Barajında çalıştırılmak üzere özel şirket aracılığı ile personel alımı yapılmaktadır. Bu personel alımlarından özellikle güvenlik görevlisi pozisyonunda olanların alımları ile ilgili olarak iktidar partisi yandaşlarının alındığı yönünde güçlü iddialar mevcuttur. Siyaset kurumundan alınan gücün personel alımlarındaki usulsüzlükler için kullanılması ahlaki midir? Böyle bir davranışı görevi kötüye kullanma kriteri çerçevesinde nasıl değerlendirmektesiniz?
Bingöl Belediyesi gerek seçimlerden önce çok sayıda personel alımı gerekse de seçimlerden sonraki süreçlerde işçi çıkarması kapsamında Bingöl kamuoyunda çokça tartışılmaktadır. Bingöl Belediyesinden çıkarılan veya başka kurumlara norm kadro fazlası altında gönderilen şirket personeli, sözleşmeli ya da kadrolu personelle ilgili olarak birçok tartışma mevcuttur. Bu tartışmalarda genel olarak belediyenin işe alım ya da işten çıkarma süreçlerinde çalışanların siyasi parti tercihleri ve inançlarının etkili olduğu dile getirilmektedir. 2009’dan bu yana belediyede ya da taşeron firmalarda çalıştırılan AKP Bingöl Gençlik Kolları üyeleri ve Kadın Kolları üyeleri olmuş mudur? Belediye tarafından 2012 yılı içerisinde işten çıkarılan tüm işçiler arasından seçilerek işten çıkarılma sebepleri nelerdir? Bu işten çıkarılmalarda performans düşüklüğü mü yoksa siyasi tercih ve inanç mı etkili olmuştur?
Kamuya yapılan personel alımlarında mülakat yapılması liyakat usulüne aykırı değil midir? Personel alımının nesnel koşullara göre yapılması gerekirken mülakatın personel alımlarını öznelleştireceği gerçeğini neden göz ardı etmektesiniz?

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.