Başbakan’dan Suriye’ye Son Uyarı « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

22 Ekim 2020 - 23:05

Başbakan’dan Suriye’ye Son Uyarı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’yi çok sert şekilde uyardı.

Son Güncelleme :

26 Nisan 2012 - 12:27

32 views

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'yi, zaman zaman yaşanan sınır ihlalleri konusunda uyardı.

Erdoğan, "Suriye özellikle şunu bilmeli ki daha önceki yanlışı tekrar etmeleri halinde Türkiye'nin yaklaşım tarzı böyle olmaz" dedi.

Erdoğan, El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta 30 dakikalık söyleşinin tümünde Suriye meselesi masaya yatırıldı.

"SURİYE ÇOK İYİ BİLSİN Kİ…"

 Suriye tarafından Türkiye'nin sınırını ihlal durumunda NATO'nun devreye girebileceğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Ben bunu daha önce açıkladım zaten. Sınır ihlali noktasında, bizi rahatsız edici sınır ihlalinin devamı halinde biz, tabii bir NATO ülkesi olarak atılması gereken adımı atarız. Biz bu adımı attığımız anda NATO'nun; üye ülkelerden birinin saldırıya uğramasıyla ilgili 5. maddesi devreye girer. Umarım tabi işler o noktaya kadar gitmez''

Suriye'yi, sınır ihlali türünden bir yanlışlığa düşmemeye çağıran Erdoğan, ''Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahibiz. Bu noktada da attığımız adımları özellikle dikkatle atıyoruz ve dikkatle atmaya inşallah devam edeceğiz. Ama Suriye özellikle şunu bilmeli ki daha önceki yanlışı tekrar etmeleri halinde tabii ki Türkiye'nin yaklaşım tarzı böyle olmaz. Bunu çok çok iyi bilmeleri gerekir. Zaten de biliyorlar'' diye konuştu.

MUHALİFLERE YARDIM

Erdoğan söyleşi sırasında kendisine yöneltilen 'muhaliflere askeri yardım' sorusunu ise şu şekilde cevapladı:

''Şu anda verdiğimiz yardımlar daha çok malzeme noktasındadır. Yani gıda, ilaç vesaire türünden yardımlar yapmayı başarmanın gayreti içerisindeyiz. Ve bütün bunların yanında da özellikle ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açık tutup onlara verilmesi gereken desteği vermeye çalışıyoruz. Bunun dışında bu söylediğiniz konular Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde atılabilecek adımlardır''

BENZER HABERLER