Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR 32,5624 % 0.02
EURO 34,8716 % -0.02
GRAM ALTIN 2.432,62 % 0,10
ÇEYREK A. 3.977,33 % 0,10
BITCOIN 64.891,98 -2.779
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 21°
Google News

“Bingöl Üniversitesi’ne Arı ve Arı Ürünleri Alanında Koordinatörlük Görevi Verilmiştir”

Son Güncelleme :

18 Kasım 2023 - 12:23

“Bingöl Üniversitesi’ne Arı ve Arı Ürünleri Alanında Koordinatörlük Görevi Verilmiştir”

Bingöl Üniversitesi’nin 2023-2024 Akademik Yılı açılış töreni ile ‘Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı’ açılış töreninde konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, 2023 yılında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasından ülkemizden 3 üniversitenin ilk 350-400 bandında yer aldığını, hedeflerinin ise 10 yıl içerisinde dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına ülkemizden en az bir üniversitenin yer alması olduğunu söyledi. Özvar, Bingöl Üniversitesi’nin Arı ve Arı Ürünleri konusunda ihtisaslaşmakta olduğunu, “bal” başta olmak üzere arı ürünlerinin Türkiye’deki ve bölgedeki adresi haline gelmeyi hedeflediğini, bu amaçla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızca Bingöl Üniversitesi’ne Koordinatörlük görevi verildiğini ifade etti.

Üniversitelerin ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’nda yer alan Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı’ ile Bingöl Üniversitesi’nin 2023-2024 Akademik Yıl açılış törenine katılmaktan duyduğu memnuniyetini dile getiren YÖK Başkanı Özvar, “Bu etkinliğin üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yükseköğretim Kurulu olarak, devletimizin On Birinci ve On İkinci Kalkınma Planlarında ifadesini bulan “yükseköğretimde çeşitliliğinin artırılması” hedefi doğrultusunda, yükseköğretimin tüm süreçlerinde “çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı” bir planlama anlayışını ve yaklaşımını önemsediklerini dile getiren Prof. Dr. Özvar, “Yapısal değişim niteliğindeki en önemli girişimlerimizden birisi olan üniversitelerimizin misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyor ve bu alandaki faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte bundan sonra da güçlendirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Bingöl Üniversitesi’ne Arı ve Arı Ürünleri Alanında Koordinatörlük Görevi Verilmiştir”

Bingöl Üniversitesi’nin Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında YÖK ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2017 yılından itibaren desteklenen ilk pilot üniversitelerden biri olduğunu aktaran Özvar, şöyle konuştu: “Bu bağlamda paydaş görüşleri, bölge ve üniversitenin

ihtiyaçları ile her türlü imkân da dikkate alınarak YÖK ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın da yönlendirmeleriyle; Arı ve Arı Ürünleri, Ekonomik Bitkilerin Tespiti ve Değerlendirilmesi ve Havza Bazlı Öne Çıkan Diğer Ürünler alt başlıkları başlıca ihtisaslaşma konuları olarak belirlenmiştir. Her ne kadar Arı ve Arı Ürünleri alanındaki çalışmalar ön planda olsa da önümüzdeki dönemde ortaya çıkacak yeni ihtiyaçlar ve bölgenin talepleri doğrultusunda diğer alt başlıklarda da çalışmalar yürütülebilecektir.”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, konuşmasında ayrıca şunları kaydetti: “Farklı disiplinlerde uzman pek çok bilim insanını bünyesinde bulunduran Bingöl Üniversitemiz, mevcut ve her gün biraz daha gelişen akademik ve araştırma altyapısıyla, ihtisas alanında hayata geçirdiği projelerle Arı ve Arı Ürünleri konusunda ihtisaslaşmakta olup, “bal” başta olmak üzere arı ürünlerinin Türkiye’deki ve bölgedeki adresi haline gelmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, üniversitemiz bünyesinde Arı ve Arı Ürünleri Alanında ülkemizdeki bütün yükseköğretim kurumlarındaki mevcut insan kaynakları ve her türlü altyapının dijital ortamda bir araya getirilerek kolaylıkla erişim sağlanabilen bir platform oluşturulmuştur. Bu platform, ülkemizdeki ilgili üretici, sanayici, kamu kuruluşları, birlikler ve Ar-Ge çalışmaları yapacak araştırmacılara önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışma kapsamında, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızca Bingöl Üniversitemize Koordinatörlük görevi verilmiştir.”

“Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı, Bingöl Üniversitesi’nin ihtisaslaşma faaliyetlerine önemli

katkılar sağlayacak”

Üç gün sürecek olan Uluslararası Bal Şurası ve Fuarının Bingöl Üniversitemizin ihtisaslaşma faaliyetlerine önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Özvar, . “Etkinliği düzenleyen Bingöl Üniversitesi’ne, Rektörümüz İbrahim Çapak’ın şahsında emeği geçen üniversite personelimize; yurt içinden ve dışından katılım gösteren değerli bilim insanlarına, etkinliğin gerçekleştirilmesinde her türlü desteği sağlayan kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarına; yükseköğretime verdiği yakın ve güçlü desteğini; Bakanlığı, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı ve şimdi de Cumhurbaşkanı Yardımcılığı esnasında her zaman hissettiğimiz muhterem Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’a hassaten teşekkür ediyorum” dedi.

“Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak: “Türkiye genelinde bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada; bugün Türkiye genelinde bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Üniversitemiz ev sahipliğinde ilk kez Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı’na ev sahipliği yapmanın yanı sıra aynı zamanda 5. Bingöl Uluslararası Film Festivali’ni de düzenliyoruz. Bu önemli etkinliklerde emeği geçen herkese,

Üniversitemiz adına ve şahsım adına minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. Bugün ülkemizde bir ilki gerçekleştiriyoruz. İlk kez ülkemizde yapılan uluslararası bal şurası ve fuarına ev sahipliği yapıyoruz. 2016 yılında seçildiğimiz pilot üniversitenin çıktılarını gün geçtikçe almaya başlıyoruz. Üniversitemiz hem nicelik hem de nitelik olarak büyümeye devam ediyor. Üniversitemizin geldiği aşamada emekleri olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz’a, geçmiş dönemde görev yapan YÖK başkanlarımıza ve mevcut YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a, valilerimize, belediye başkanlarımıza, siyasetçilerimize, STK temsilcilerimize, akademisyenlerimize, idari personelimize, öğrencilerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan: “Bingöl Üniversitesi 50 yıllık, 100 yıllık atılımlar yapmış”

Üniversitelerin kuruldukları şehirler üzerinde ekonomik, toplumsal ve kültürel alanda çok önemli etkilerinin olduğunu söyleyen Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi de bu anlamda gerçekten bu etkisini fazlasıyla gösteriyor. Şehirdeki çalışmalarıyla, şehre yapmış olduğu katkılarla ve şehirdeki şehrin gelişimi noktasında yaptığı önemli çalışmalarla gerçekten bu etkisini hissettiriyor. Tabi rektör hocamız sunum yaparken maşallah üniversitemizin bir 50 yıl 100 yıl sonrası içinde çok ciddi anlamda atılımlar yapmış” dedi.

“Bingöl Üniversitesi, gıptayla bakılan bir üniversite”

Gerek fiziki yerleşkesi, gerek akademik kadrosu, gerekse imkânlarıyla ve bölge sunduğu katkılarla gerçekten gıptayla bakılan bir üniversite olduğuna vurgu yapan Bingöl Valisi Ahmet Hamdi usta, “Ben bunu bizzat üniversitede yaşayabilen birisi olarak yakinen gördüm. Bingöl Üniversitesi bir yandan da ‘Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma’ alanında pilot üniversite ve bu anlamda arıcılığı ve arıcılık ürünlerini kendine ilke olarak benimseyen bir üniversite. Bu yaptığı çalışmanın semeresini bugün burada bal şurası ve fuarını düzenleyerek alıyoruz. Sayın YÖK Başkanının fikir babalığını yaptığı uygulama bugün fiiliyata geçmiş oluyor, İnşallah bundan sonraki süreçte de bunu geleneksel hale getirip her yıl başka bir temayla bunu yapmak gibi düşüncemiz var. İnşallah mahcup olmayız, yaparız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Profesör Doktor Ahmet Gümen: “Üniversitelerin ihtisaslaşması çok önemli”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen de yaptığı konuşmada şunları söyledi: YÖK Başkanımızın almış olduğu ihtisaslaşma çok önemli bir atılım oldu. Üniversiteleri ayrıştırmaya başladı. Bu noktada her üniversite uzaklaşırken kendine bir yol bulmaya başladı. En önemli şeylerden bir tanesi burada bence hocalarımızın bir şekilde rektörümüzün de çok önemsediğini bildiği akreditasyon süreci.

Her fakültenin, her üniversitenin, her bölümün ulusal ya da uluslararası akreditasyonlara katılması gerektiğini düşünüyorum. Biz bakanlığımızla uyumlu, kesişen her türlü konuda üniversitelerimizde beraber çalışmaktan ve desteklemekten büyük mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyorum. Bingöl Üniversitesine ilk defa ilk defa geliyorum. Ama Rektör hocamız muhteşem bir iş çıkarmış. Burada emeği bulunan herkese teşekkür ediyorum.”

Üniversitemiz Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 2023-2024 Akademik Yıl açılış törenine Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, 26 üniversite rektörü, çeşitli kurumların bölge müdürleri, STK temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Akademik Yıl açılış töreninin akabinde bal fuarına katılan arıcıların stantları ziyaret edildi.

Haber merkezi

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.