Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5343 % 0.05
EURO 18,0678 % -0.04
GRAM ALTIN 985,30 % -0,23
ÇEYREK A. 1.610,96 % -0,23
BITCOIN 364.613 3.965
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Ehl-i Beyt Çizgisi

Kur’an kaynağından akarak Hz. Muhammed sünnetinin ırmağında tarihi akışını sürdüren İslam dini, her türlü müdahaleye rağmen saflığını ve berraklığını Ehl-i Beyt’in temsil ettiği sahih çizgide devam etmiştir. Çünkü bu çizgi, bizzat Allah resulü tarafından kendi özü ve ruhu ile çizilmiştir.

Son Güncelleme :

26 Kasım 2012 - 9:22

/ 82 views kez okundu.
Ehl-i Beyt Çizgisi
Önce şu tespiti aktararak konuya dikkat çekmek istiyorum: “Halifelik döneminde Hz. Ali’nin takip ettiği mutlak adalet temeline oturan idaresi ve siyasetine ek olarak, Hz. Hasan’ın toplumun selâmetini kendi hakkına tercih etmesi, Ehl-i Beyt’in bilhassa Hüseynî kolunun, bir yandan Hz. Hüseyin’in muhteşem şehadetiyle başlayan ve bir müddet devam eden tavizsiz duruşları, bir yandan da bir dönemden itibaren Hasenî kolla birlikte siyasetle aralarına ciddî mesafe koyarak, ilim ve manâ üzerinde yoğunlaşıp, ümmet üzerindeki büyük tesir ve nüfuzlarıyla siyasete dolaylı tesir etmeleri, bu sahada da yol gösterici olmuştur.”
 Peygamber Efendimiz (s), “Benden sonra size iki şey bırakıyorum. Eğer onlara tutunursanız, yolunuzu şaşırmazsınız. Onlar; Allah’ın Kitabı Kur’an ve Ehl-i Beyt’imdir.” buyurmuştur.
Ehl-i Beyt ruhu, esaret zilletinden özgürlüğe, kul’a kul olmaktan Allah’a kul olma yüceliğine yükselen ruhu, nuru temsil eder. Bu çizgide şekillenen iman ve özgürlük aşkı; sevgiyi, müminin esarete karşı direnişini ve inancındaki sadakatini ortaya koymaktadır. Buna göre Ehl-i Beyt sadakati; Hz. Hüsyin’e sadakati, babası Hz. Ali’ye, dedesi ve İslam peygamberi Hz. Muhammed’e sadakati ifade eder.
Ehl-i Beyt direnişi; dönemin Emevi despotizmi ve zalim Yezid’e karşı duruşun, geçmişte olduğu gibi bugün de, mazlumların, mağdurların, mahrumların, ezilenlerin kurtuluş ve özgürlük yolunu aydınlatan örnek bir mücadele yöntemini örnek almayı gerektirir. Bu evrensel modeli, sadece bir gurubun inancından ibaret saymak, tarihin karanlık dehlizlerine teslim olmaktan farksızdır.
Ehl-i Beyt sevgisi; bir tek mezhebin veya sadece bazı grupların sevgisi olarak tanımlanamaz, bu sevgi bütün Müslümanların dini, imani, Muhammedi bir sevgisidir. Hz Hüseyin ve Ehl-i Beyt sevgisi, bir hobi, bir folklorik sevgi değil, Hz peygamber sevgisidir. Ehl-i Beyt sevgisi, bir iman-ı kâmil boyutudur. Ehl-i Beyt ile Yezid avaneleri aynı safta dizilmez. Hz Hüseyin sevgisinin yolu, elbette Hz Muhammed’den geçer. Hz peygamber sevgisi, sevginin direğidir. Bir Müslüman için bu sevgi olmadan Allah sevgisine ulaşılmaz. Çünkü İslam inancına göre Hz Muhammed sevgisi olmadan ‘İMAN’ olmaz.
Emevi siyasetiyle şekillenen Sünnilik gibi, derin Fars siyasetiyle şekillenen Şii egemenliğinin de, İslam dünyası için sakıncalar içerdiğini bilmek gerekir. Bu siyasal anlayış, asla bir Ehl-i Beyt ruhu değildir. Esas itibariyle Ehl-i Beyt ile Ehl-i Sünneti besleyen aynı ruhtur ve kaynağı tektir. Bizim tercihlerimizi belirlemesi gereken; siyasi derinliği olan Emevi Sünniliği, Fars Şiiliği veya Suud Vahhabiliği değil, Ehl-i Beyt ve Ehl-i Sünnet çizgisidir.
Siyasi gerekçelerin dini inanca dönüştürülmesiyle ayrıştırılan Müslümanların, yeniden ittihad ve ittifakta buluşmasını sağlayabilecek müşterek noktası, Hz Hüseyin sevgisi olmalıdır. Bu sevgi, tefrikayı engelleyecek tek yoldur. Hüseyin sevgisinde birleşerek topluca “Allah’ın ipine sarılmayı” başarmak mümkündür, diye düşünüyorum.
Sünni-Şii-Alevi- Vahhabi- herhangi bir mezhep mensubu veya hiçbir mezhebe tabi olmayan bütün Müslümanların Kuran-i Kerim’den sonra ortak paydaları Muazzez Peygamber(s) ve Ehl-i Beyt çizgisidir. İslam’ın çoğulcu ve engin hoşgörüsü içinde düşmanlık, çatışma veya bir kavga asla söz konusu değildir. Kavgaların nedeni dünyevi çıkar, siyasi egemenlik ve son iki yüz yıldır da din ile maskelenmiş milliyetçi dayatmalardır.
Ehl-i Beyt merkezli bir düşünce, aynı zamanda bir medeniyet tasavvurunu ifade eder. Ehl-i Beyt kültürü, sadece İslam tarihi açısından değil, dünya kültürleri arasında eşi olmayan bir yere sahiptir. Bunu görmezden gelenlerin medeniyet tasavvuru olduklarını düşünmüyorum.
Kerbelâ'da bile taşlar
Okur Kur'ân kesik başlar
Şehîd olan o kardaşlar
Hasan ile Hüseyin'dir
                                   yunus
 
Ehl-i Beyti şükranla, minnetle, rahmetle ve büyük bir bağlılıkla anıyor, yâd ediyorum. Cennet gençlerinin efendisi, muazzez Peygamberimizin çiçeği Hz. Hüseyin’e, Kerbela şehitlerine ve onlara sadakatle bağlı olanlara selam olsun.