Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5937 % -0.26
EURO 18,4001 % 0.15
GRAM ALTIN 1.024,62 % -0,07
ÇEYREK A. 1.675,25 % -0,07
BITCOIN 378.583 0.816
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 29°
Google News

OKULLARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?

Son Güncelleme :

19 Mart 2012 - 13:29

/ 181 views kez okundu.
OKULLARIMIZ DEPREME DAYANIKLI MI?
Çocuklarını okula gönderen veliler merak ediyor ve İlçe Kaymakamlığı ile Genç Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sesleniyor: Okullarımız depreme dayanıklı mı?
Bilindiği üzere ülkemiz topraklarının % 96’sı depremden etkilenme riski altında ve nüfusumuzun % 98’i deprem tehlikesiyle yaşamaktadır. Bu da demek oluyor ki biz millet olarak depremle yaşamayı öğrenmeliyiz ve bu konuda gerekli önlemlerimizi almalıyız?
Van’da meydana gelen deprem sonucunda Van merkezinde ve çevresinde birçok okulun ağır hasar görüp bazılarının ise tabiri caizse yerle bir olmasının ardından gözler ilçemizdeki okullara çevrildi.

 

Bingöl’de 1 Mayıs 2003 yılında meydana gelen depremin ardından ilçemizde yeni yapılan bazı okulların deprem konusundaki dayanırlıklarını azda olsa biliyoruz. Peki ya ondan önce yapılan okullarımız..!

 

Geçtiğimiz yıl Karakoçan’ın Başyurt Beldesinde meydana gelen ve ilçemizde de şiddetli bir şekilde hissedilen depremin ardından bazı okullarımızın hasarlı oldukları yönünde bir takım söylemler ortaya atılmış ve akabinde konu ile ilgili sağlıklı açıklamalar yapılmadığı için ilçe halkında tereddütler oluşmuştu.

 

Son yaşanan Van depreminin ardından gazetemize ziyarette bulunan ve bu konudaki tereddütlerini dile getiren İlçe halkı, öğrencilerin, günlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri okullarımız için “depreme dayanıklı mı?” Sorusunu sordu.
Konu ile ilgili olarak sıkıntılarını gazetemize aktaran veliler, okulların depreme dayanıksız olduğu konusunda bazı duyumlar aldıklarını dile getirerek; “Bizler hafta içi her gün çocuklarımızı okula gönderiyoruz. Okulların depreme dayanıksız olduğu konusunda daha önceki yıllarda da bazı duyumlar alıyorduk. Okullarımızın ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Şimdiye kadar okulların deprem konusunda ne kadar sağlıklı olup olmadığını hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Okul yöneticileri ile görüştüğümüzde ise susup kalıyorlar ve konuyu değiştiriyorlar. Bu demek oluyor ki okullarımız depreme pek dayanıklı değil. Bu konuda yetkililerden bir açıklama bekliyoruz” diye konuştular.

 

Bizde Ekspress Gazetesi olarak yetkililere soruyoruz;

 

*Geçtiğimiz yıl Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Başyurt Beldesinde meydana gelen ve Genç ilçemizde de şiddetli bir şekilde hissedilen 6,0 şiddetindeki depremin ardından İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarımızın durumu hakkında herhangi bir rapor çıkarıldı mı?

 

*Başyurt depreminin ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nce görevlendirilen mühendis ve teknik elemanlarca yapılan incelemeler de “Genç İnönü İlköğretim Okulu’nda ağır hasar tespit edildi’’ raporunun ardından burada herhangi bir çalışma yapıldı mı?
*Depreme dayanıklı olamayan okullarımız var mı? Varsa buralar hakkında rapor tutulup Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirildi mi?

*Hangi okullarımız kaç şiddetine kadar depreme dayanıklı?
*Okul idareleri deprem sırasında ve sonrasında ne yapılması gerektiğini biliyor mu? *Öğrenciler deprem esnasında ne yapacaklarını tam anlamıyla biliyorlar mı?
*Okullarda yeteri kadar deprem tatbikatları yaptırılıyor mu?
*Okullarda olası bir depreme karşı hazırlık olarak ihtiyaç listesi çıkartıldı mı ve işbölümü yapılmadı mı?
*Her okulun olağan üstü bir durum da acil durum planı var mı?
*Okulun güvenli ve tehlikeli bölgeleri belirlendi mi?
Ayrıca,
Zaman zaman yapılan okullardaki deprem tatbikatlarında minik öğrenciler okul sıralarının altına giriyor. Bu durumda olası bir tavan çökmesi tehlikesinde sıraların hayat kurtarıcı olarak görev yapacağı söyleniyor:
*Peki Genç’teki okul sıralarının depreme karşı dayanıklılık için bir standartları var mı?

Bu konuda Genç İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir açıklama bekliyoruz.

 

casino siteleri