Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4537 % -0.14
EURO 17,7651 % 0.01
GRAM ALTIN 964,24 % 0,13
ÇEYREK A. 1.576,53 % 0,13
BITCOIN 355.603 1.732
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 14°
Google News

Savaş ve Barış

Son Güncelleme :

03 Ekim 2016 - 12:05

/ 104 views kez okundu.
Savaş ve Barış
2 Ekim Pazar günü, tarihi Gelibolu Yarımadası'nda, Turkcell Gelibolu Maratonu'nda, Dünya Barışı için koştuk.Organizasyondaki aksaklıklara rağmen (bazılarımız yarışa gecikmeli başlayabildik); böylesine anlamlı bir projenin parçası olmanın verdiği hazzı anlatamam. İnsanlığın aldığı onca yola rağmen; bugün hala, en fazla Barış’a muhtacız.

Modern Dünya’mız, tümolumlu gelişmelere ve hayatın her alanındaki yeniliklere rağmen;Barışahala aç, huzura muhtaç. Ortadoğu’dan Afrika’ya; Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’ya tüm dünya ve insanlık, bugün hala, bitmeyen acılar, devam eden çıkar çatışmalarının, ideolojik mücadelelerin, sömürü ve hırslarınkurbanı.

Savaşlar ve kanlı mücadeleler; zaferler ve kahramanlıklardan çok daha fazlaacı ve gözyaşıbırakır geride. Çıkar çatışmaları, ideolojikbaskılar ve mücadelelerise herkesten öncegüçsüzlerin,gençliğin, çocukların ve kadınların bazen hayatına, çoğu zaman da geleceğine ve hayallerine mal olmaktadır.

Bu hafta sonu, Barış Koşusu için ziyaret ettiğimizÇanakkale de, yüz-yıllar boyu, doğu ile batının amansız mücadelesine ve tarihin en kanlısavaşlarına meydan olmuş önemli bir geçiş merkezidir. Aynı zamanda, bu kadim medeniyetin ve Anadolu insanınınegemen dünya güçlerine karşı en şanlı savunma mücadelelerinden birini verdiği ve tarih yazdığı bir meydandır.Dünyabarışı ve savaşsızyarınlariçin asla unutulmaması gereken bir insanlık mirasıdır.

Barış koşusu, tüm tarih boyunca gerçekleşen bu en kanlı savaşlardan birinin yerinden verilen çok güçlü bir ‘Barış Mesajı’dır. Bu çığlık, hep var olagelen amansız savaşlara ve acılara artık dur deme zamanının geldiğinin haykırışıdır. Barış koşusu ile bizim çabamız da;Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali, hem tarafımızı belli etmek, hem tüm Dünya’ya ‘Barış’ın önemi ve gerekliliğini hatırlatmak amaçlı oldu.

Çanakkale Barış Ormanı’na da, bir fidan ile destekte bulunma şansı elde etmenin mutluluğunu yaşıyorum.Çanakkale'de ‘yitip giden gencecik ruhları hayata bağlayan bir barış ormanı’ sloganıyla ortaya atılan bu projeyi ayrıca önemsedim. Bize düşen bir fidan ilekatılmak oldu.

Koşu vesilesiyle bu yıl tekrar ziyaret ettiğimiz Çanakkale’de, savaşbölgesi Gelibolu;

          Tarihin en büyük savunma savaşlarından birine sahne olmuş,

          Dünyada eşine az rastlanır cinsten deniz ve kara muharebelerine sahne olmuş,

          Aynı anda bir çok siyasi emeller güdülen,

          Bir çok askeri kahramanlıklara sahne olmuş,

          Yarım milyonun üzerinde insanın savaş sırasında hayatınıkaybettiği,

          Türkiye’de, ‘Milli Mücadele Ruhu’nun doğmasında etkili olmuş,

          Dünya’nın geri kalanında da sömürgekarşıtlığı ve bağımsızlıkmücadelelerine ilham kaynağıolmuş,

          1.Dünya Savaşı’nın en kanlı bölümlerinin geçtiği,

asla unutulmaması ve sonraki nesillere de unutturulmaması gereken tarihin canlı bir şahidi, bir barış sembolü, kültürel bir değer vebir insanlık mirasıdır. Tüm tarih boyunca gerçekleşen en kanlı savaşlardan birine sahne olan Çanakkale, milli uyanış ile birlikte, sömürge toplumlarda milli kurtuluş fikrinin uyanmasına da vesile olmuştur. İşte, Çanakkale ve Gelibolu böylesine önemli bir yerdir

Barış en kalıcı çözümdür

Çanakkale’de, 500binin üzerinde insan, savaş sırasında hayatını kaybederken; odöneminOsmanlıDevleti’ndede okumuşöğretmeni, akademisyeni, Mülkiyelisi ve Tıbbiyelisi on-binlerce aydın hayatını kaybetmiş, ülkenin beşeri sermayesi sıfırlanmıştı. Bu kaybın olumsuz etkileri hem İstiklâl Harbi’nde hem de Cumhuriyet Türkiye’sindederinden hissedilmiştir.

Sadece, bu topraklar değildi elbette olumsuz etkilenenler; savaş, tüm dünyayı önemli oranda etkilemişti.Avustralya’sındanHindistan’ına; Avrupa’dan Afrika’ya herkes etkilenmişti. Çanakkale, o dönemin egemen güçlerine ve tüminsanlığa, savaşlar ile amaçlarına kavuşamayacaklarını hatırlatan önemli bir tarihi dönüm noktasıdır. Bu mesaj üzerinden de tüminsanlığa, Barış’ınöneminive kalıcı tek çözüm olduğunu hatırlatan önemli bir uyarıdır.

Bu anlamda, Çanakkale;

          Kimi,boğazlar üzerinden ılık denizlere ulaşma emeli güden,

          Kimisi, “denizlere egemen olan, dünyaya hakim olur” teorisine dayanarak güç gösterisi pesinde koşan,

          Diğeri, “Doğu’ya doğru” politikası ile Boğazların kontrolünü sağlamaya çalışan;

          Bir diğeri, “İstanbul anahtardır, İstanbul’a egemen olan dünyaya hükmedecektir” sentezine dayanarak politik duyarlılıklarını ortaya koyan,

tüm ülkelerin hayallerinin düğümlendiği bir boğazidi.Büyük devletlerin bu emelleri, onları kendi aralarında da gizli birtakım mücadelelere yöneltmiş ve bu emeller onları tarihin en büyük kıyımlarından birine doğru sürüklemiştir.

Çanakkale, bugün tekrar, tüm dünya ülkelerine‘Barış’ındeğeri, önemi ve savaşınkaybettirdiklerini her daim hatırlatmak için önemli bir araçtır.Çanakkale,barışın tek çözüm olduğunun güçlü bir vurgusudur.Çanakkale, bir devrin battığı yerdir. Bitmeyen savaşların ve acıların da battığı yer olması dileğiyle…

Not:Dün, aynı zamanda, Hicri takvimin de yılbaşı idi (1 Muharrem 1438). Bu vesileyle, tüm İslam aleminin Hicri yılbaşını tebrik ediyor; yeni Hicri yılın huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum.
 

Dr. Bilal Bağış