Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİMDE SİYASET; SEÇİM ANALİZİ

Başbakan R.T.Erdoğan’nın partisinin grup toplantısında yerel seçimlerin 30 Mart 2014 tarihinde yapılması konusunda yaptığı konuşma sonrası seçim startı verilmiş ve yurt genelinde siyasi partilerce çalışmalar başlamıştı. Yerel bazlı seçim analizimizi yapmadan önce 29 Mart 2009’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde partilerin genel olarak aldığı oy oranı ve ilimizde çıkan sonuçlara şöyle bir göz geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Son Güncelleme :

02 Aralık 2013 - 10:26

BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİMDE SİYASET; SEÇİM ANALİZİ

Tarih 29 Mart 2009, Türkiye’nin doğusunda 08.00’de başlayan oy verme işlemi 16.00’da sona erdi. Batıda ise 1 saat geç başlayan oy verme işlemi 1 saat geç bitti. Açılan sandıklara göre; iktidar partisi AKP, geçen seçimlere kıyasla oy kaybetmesine rağmen %39’luk oy oranına sahip olarak birinci parti çıktı. Muhalefet partileri de oy oranlarını büyük ölçüde yükselterek CHP %23, MHP %16 ve DTP (BDP) %6 oranında oy aldı.

Mart 2009 yerel seçimlerinde ilimizde sandıklar açıldığında, iktidar partisi AKP 16.523 oy alarak %42.8’lik oy oranı ile birinci parti çıktı. AKP’yi 13.033 oy alan DTP (BDP) %33.8 ve 6.616 oy alan SP %17.2’lik oy oranı ile takip etmişlerdir.

 

30 Mart 2014 yerel seçimlerine bir nebze daha yaklaştığımız şu günlerde ilimizde siyasi partiler güçlü aday adaylarını halk nezdinde yoklayarak analiz etmektedirler. Aday adaylığı başvuru tarihi açıklandığı günden itibaren özellikle AKP, BDP ve HÜDA-PAR (Hür Dava Partisi )’da başvurular büyük bir yoğunlukta olmuştu. İktidar partisi olan AKP’ye; Mevcut Belediye Başkanı Serdar ATALAY, Yücel BARAKAZİ, Ercan ARSLAN, Mücahit DENİZ, Rıfat AYDIN ve kulislerde adı geçen Mehmet TERTEMİZ olmak üzere 6 aday adayı, muhalefet partisi BDP’ye; İlhan ÇAKABEY, Sait BOZGAN olmak üzere 2 aday adayı ile kulislerde adı geçen sürprizler (aşağıda belirteceğim sürpriz adaylar) ve yeni kurulmuş bir parti olarak ilk kez seçim arenasına girecek olan HÜDA-PAR (Hür Dava Partisi)’a; Resmi bir açıklama olmamasına rağmen kulislerde dolaşan Hamdullah TASALI, Serhat BAYRAM, Orhan AÇIKBAŞ, Said ŞAHİN olmak üzere birçok aday adaylığı başvurusu gerçekleştiği söylenmektedir. Görünen o ki yerel seçim, bu üç büyük parti arasında yoğunlaşacak ve seçimin galibi de bu partilerden biri olacaktır.

 

Günlerdir şehrimizin kulislerinde gündemin birinci maddesi olan “Kimi aday yapacaklar” düşüncesi akılları meşgul ederken, parti genel merkezleri halkın iradesini almak üzere ilimize birçok anketör grup yollayarak biran önce adaylarını takdim etmek istemektedirler. İktidar partisi olan AKP’nin

üzerinde yoğunlaştığı iki isim var. Bunlardan ilk aday adayı geçmiş dönemde AKP’den Bingöl Belediye Başkanlığı yapmış (Halen mevcut görevini sürdürmektedir) Serdar ATALAY ve diğer aday adayı ise iyi bir eğitim geçmişine sahip olan dört ayrı yabancı dil bilen(Almanca, İngilizce, Farsça ve Arapça), doktora tez aşamasını sürdüren Yücel BARAKAZİ’dir.

AKP’Yİ YIPRATMAK İSTEYEN KARANLIK ELLER

AKP’de son haftalarda yaşanan tatsız olaylar, parti içerisinde görünmeyen karanlık bir el tarafından kaosa sürüklenmek istendiğini ve Bingöl Halkı’nı AKP’ye karşı cephe almaya zorladığının en büyük kanıtıdır. Sayın Bakanımız Cevdet YILMAZ’ı oyuna getirip AKP’nin Bingöl’de seçimi kaybetmesini hedefleyen bu karanlık eller, bakan beyin yanında görünen dost görünümlü düşmanlardır. Hedef, Halkın istediği adayı tavsiye etmek ve Halkı Ak Parti’ye karşı bir kamuoyu yaratmaktır. AKP içerisinde dolaşan bir diğer gündem maddesi de şuan mevcut Belediye Başkanlığı yapan Sayın Serdar ATALAY beye yer verilmemesi durumunda, Şanlıurfa’da yaşanan FAKİBABA olayı gibi bağımsız aday olarak seçimlere gireceği söz konusudur. Yaşanan bu tatsız olayların Halk nezdindeki sorunu; Atalay veya Barakazi olmadığı, bu kaosun yaratılmasıyla sadece AKP’nin yıpratılması amaçlanmıştır. Bir diğer hususa değinmek gerekirse; AKP yönetimine yöneltilen eleştirilen haksız bir tarafının olduğunu ve Bingöl AKP Yönetimi’nin temayül

yoklamasında sadece Halkın iradesiyle hareket ettiği bilinmelidir.

SÜRPRİZLERİN PARTİSİ “BDP”

Muhalefet partisi BDP’ye baktığımızda en güçlü adaydan ziyade AKP’nin belirleyeceği adaya karşılık güçlü bir şahsiyetin çıkarılmasıdır. AKP’nin güçsüz bir aday belirlemesi halinde İlhan ÇAKABEY’le seçime gireceği fakat aksi durumda güçlü bir aday karşısında Selahattin DEMİRTAŞ veya Osman BAYDEMİR ile seçime gireceği konuşulmaktadır.

 

HÜDA-PAR’a baktığımızda aday adaylığı başvurusunu 2 Aralık tarihine ertelemiş ve seçilecek adayın diğer partilerin oluşumlarına göre şekillendireceği görülmektedir.

 

VELHASIL-I KELÂM, MİLLETİME SÖYLEYİN DİKKÂT AMAN!

Şimdi yukarıdaki cümleyi neden kurdum diye bir çoğunuz düşüncelere kapılmış olabilirsiniz fakat yöremize ait bir atasözümüz vardır hani;

“Elazığ’ın ibadetinden, Bingöl’ün siyasetinden…” diye.

Günümüzde siyaset öyle karmaşık bir hal almış ki… diyeceğim lâkin kitap aralarından edindiğimiz bilgilere göre siyasetin

tarih boyunca karmaşıklığa, riyâkarlığa ve entrikâlara ev sahipliği yaptığı söylenilmektedir.

Bingöl’de seçim süreci çok hızlı geçmektedir. Bir yandan aday adaylarının seçilmeme korkusu ve diğer yandan memleket aşkıyla yanan toplum fertlerinin refah korkusu…

BİR İHTİMAL DAHA VAR O DA BDP’mi DERSİN !

Evet, ihtimaller üzerinde yoğunlaştığım şu günlerde, halkımıza seçim sonucunu 30 Mart gecesini beklemelerine lüzum kalmadan söylemek isterim. Eğer, partilerce seçim politikalarında bazı değişiklikler yapılmazsa; AKP’de %8-10 civarında bir oy kaybı yaşanacak ve HÜDA-PAR(Hür Dava Partisi)’ın parti tabanı oluşacaktır. Bu durum muhalefet partisi BDP’ye yarayacak ve seçimi zaferle bitirip, Belediye Başkanlığı koltuğunu AKP’nin elinden alacaktır.

BÖYLE BİRŞEY MÜMKÜN DEĞİL DİYENLERE

Herkesin bildiği üzere AKP, muhafazakâr seçmenin oylarıyla iktidara gelmiş bir partidir. Doğuda yaşayan Müslüman yapılı aileler, geçmiş dönemlerde tercihini AKP’den yana kullanmışlardır ve bu aileler, İslam yolunda mücadele vermiş bir grubun yeni kurduğu HÜDA-PAR(Hür Dava Partisi)’ın tabanını oluşturacağı aşikârdır. Böyle bir durum; 2009 Yerel Seçimlerinde Bingöl’de %33.8 oranı ile 2.sırayı alan DTP (BDP)’nin lehine olacak ve zafer ilan edecektir.

YILLARCA VERİLEN MÜCADELEYE BİLMEDEN İHANET ETMEK

Bu gibi olacakları düşündükçe, Susa ve Törek Köyleri gelir aklıma…

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Yolaç (Susa) Köyü’nde PKK tarafından kurşuna dizilip katledilen 10 masum insan ve Bingöl’e bağlı Törek Köyü’nde Camide medrese eğitimi alan Ziya ve Süleyman adlı 2 yiğidin PKK tarafından bombalanarak katledilişleri…

Maalesef yaşadığımız şu dünyada öyle anlar gelir ki, sevdiklerimizi bizden alan ve kutsalımız olan dini duygularımızla alay eden gruplara bilmeden hizmet etmekteyiz… Vesselam

Siz değerli Halkımı Allah’a emanet ediyor ve memleketimizin daha güzel günler görmesini Yüce Rabbim’den niyâz ediyorum…!!?

 

 

Mesut KOVALAR

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.