Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Kürtler Sempozyumu başladı

Bingöl Üniversitesi’nin düzenlediği Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı’dan Günümüze Kürtler Uluslararası Sempozyumu 3 gün sürecek.

Son Güncelleme :

07 Eylül 2012 - 13:30

Kürtler Sempozyumu başladı
Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 65 bildirinin tebliğ edileceği Kimlik, Kültür ve Değişim Sürecinde Osmanlı’dan Günümüze Kürtler Uluslararası Sempozyumu yoğun katılım ile başladı.
Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Bingöl Belediye Başkan Vekili Ahmet Gündoğdu ile Bölgeden çok sayıda Molla’nın katıldığı sempozyum dün saat 09.00’da başladı.


BAYDAŞ: “BİLİMSEL VERİLERE DAYALI TARTIŞMA ZEMİNİ OLUŞTURMALI”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş,Kürt sorununun akademik ortamda ve bilimsel verilerle konuşulması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Amacımız, birçok yerde, üniversitelerde, kurumlarda ve sivil toplum kuruluşlarınca dile getirilmesi dahi sakıncalı görülen, ama ülkemizin bir gerçeği olan ve hepimizi ilgilendiren sorunların bu üniversite içerisinde tartışmaya açılmasını sağlamaktır. Ne kimseyi yönlendiriyoruz, ne kimseye bir mesaj veriyoruz, ne de kimseye dokunmak istiyoruz. Bu konuda bilimsel araştırmaları olan herkesin sokak ortasında, kahve köşelerinde konuşacağına üniversitede, akademik ortamda, bilimsel verilere dayalı tartışma zemini oluşturmalıdır. Biz buna ev sahipliği yapıyoruz. Bu konularda üniversitelerin, akademisyenlerin tartışmaya cesaret etmesi gerekiyor. Sorunun tespiti, teşhisi, analizi ve çözümü en iyi şekilde üniversitelerde tartışılması gerekiyor. Maalesef bugünkü konumuz daha çok sokaklarda konuşuluyor.”dedi.

“ÜNİVERSİTELER KONUŞMAKTAN ÇEKİNİYOR”
“Biz burada bir konu gündeme getirdiğimiz zaman, bilim adamlarının tartışmasına açtığımız zaman, her hangi bir karar vermiyoruz” diyen Baydaş, “Üniversiteler konuşmaktan çekiniyor. Ülkemizin kamuoyunda her gün tartışılan bir sorunu üniversiteler tartışmaktan çekinmemelidir. Bunun konuşulması gereken yer üniversitelerdir. Şırnaklı bir profesörün buraya gelme isteği vardı. Biz de deki ki; ‘gelirseniz, üniversitemizde Kürtçe yüksek lisans için verilen Kürtçe dersleri de size veririz’. ‘Aman hocam, çalıştığımız yerlerde bu tür şeyler duyulmasın. Başıma gelmeyecek şeyler kalmaz o üniversitede’ dedi. Bir üniversitede eğer böyle bir algı varsa, o üniversitenin benzer sorunlarının çözümünü kahve köşelerine bırakır. Neticesi de şuan gördüğümüz şekildedir” ifadelerini kullandı.

PROF AKGÜNDÜZ: “ KÜRTLER SAMİ IRKINDAN”

Baydaş’ın konuşmasının ardından bir konferans veren Rotterdam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Kürt-Ermeni ilişkisini anlattı. Elinde çok güçlü belgelerin olduğunu belirten Akgündüz, “Bu belgeler ışığında günümüzde çok önemli bir mesele haline gelen soruna değinmek istiyorum. Bugün benim cevaplandırmak istediğim soru şu. Bugün çok tartışılan ve bazı çevrelerce savunulan Kürtlerle Ermenilerin aynı soydan geldiği konusudur. Bu iddialar 1900’lü yılların başından itibaren ileri sürülmüştür. 1919 Paris Barış Konferansı öncesi bir azınlık olduğunun farkında olan Ermeniler, Kürtleri kendi lehlerinde kullanma niyetiyle aynı soydan geldiklerini ve birlikte mücadele edeceklerini söylemişler. Bediuzzaman Saidii Nursi’nin Kürt aşiretleri ve beyleri Kürtlerin hazreti Nuh’un Sami ırkından geldiklerini, yani Araplarla aynı kökene sahip olduklarını açıkça ifade etmiştir. Bediuzzamanın der ki; Kürtler, İslam’ın nam ve şerefini yükseltmek için 500 bin şehit vermişler. Kürtler, dini inançları taassup derecesine varacak kadar hakiki Müslümanlardır. Bu nedenle Ermenilerle aynı kökenlerle olup olmadıkları önemli değil diyor Bediuzzaman.” şeklinde konuştu.

GÜZELSOY: “ANADİL ANA SÜTÜ GİBİ HELALDİR”
Programda Kürtçe konferans veren Molla Feyzi Güzelsoy ise, Kürt meselesi üzerinde durdu. Kürtlerin anadilini konuşmasının, ana sütü gibi helal olduğunu ifade eden Güzelsoy, “Her millet için ana dili Allah tarafından verildiği için onunla konuşmak caizdir ve onun hakkıdır, ana sütü gibi helaldir” dedi. Kürt milliyetçiliğini tetikleyen nedenleri açıklayan Güzelsoy, “Birincisi, Irak’ta Arap milliyetçisi otoriter rejimin çökmesiyle Irak Kürtlerine özerklik kazandırılması olmuştur. Şu günlerde de Suriye’de milliyetçi otoriter rejimin gitme sinyali vermesi ile Suriye Kürtlerinin özerlik kazanması olasılığı doğmuştur. Bu hadise karşısında da iki seçenek ortaya çıkmıştır. Kürtlerin ortak demokratik taleplerine saygı göstererek, ülke bütünlüğünü ve refahı güven altına alacağız. İşte şuanda Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Ak Parti bu tezi desteklemektedir. Buna delil olarak da birkaç sene evvel TRT ŞEŞ’in açılması, Ankara-Erbil arasında yakınlaşan siyasi ve ekonomik ilişkiler, son zamanlarda Kürtçe seçmeli dersin eğitimde yer alması doğru olanın ikinci şık olduğunu işaret etmektedir. Ancak, demokratik açılım beklenen seviyede cereyan etmiyor ve zaman zaman engellere takılıyor. Güzelsoy, hem Kürtlere hem de Türklere çağrıda bulunarak Kürt sorununa sağduyu ile yaklaşmalarını istedi.
Sempozyum,06-08 Eylül 2012 tarihleri arasında yurtiçi ve yurtdışından panelistlerin katılımıyla devam edecek.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.