Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,4191 % 0.52
EURO 17,8508 % -1.1
GRAM ALTIN 973,15 % -1,09
ÇEYREK A. 1.591,10 % -1,09
BITCOIN 355.360 1.324
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

MİLLET İRADESİ

DEMOKRASİ DİLDE MİLLET İRADESİ CEPLERDE

Son Güncelleme :

07 Kasım 2013 - 12:25

/ 65 views kez okundu.
MİLLET İRADESİ

Seçilmişlerin, seçen iradeyi yok sayıp, siyasi kaygılar altında yapmış oldukları tüm girişimlerin, Milletin Aziz İradesi altında ezildiğini ve bu gibi bireysel hareketlerin, halkların uyanmasına sebebiyet verdiği tarih nezdinde aşikârdır. Tarihi kısaca irdelediğimizde halkının iradesine saygı duymayan tüm siyasilerin birer diktatöre dönüştüğü ve bütün diktatörlerin de sonunun aynı olduğu görülmektedir.

 

 

          Hiçbir şahıs ve kuruluş, topyekûn bir halkı ilgilendiren konularda kutuplaşmış grupların çıkarları gereğince hareket edemez. Diyelim ki, böyle bir risk alıp, siyasi kaygılar altında bunun için gerekli tüm olanakları seferber etti. İşte o zaman Milletin Aziz İradesi devreye girer ve seçilenlerin, seçildikleri gibi alaşağı edilmesi için şerefli bir direniş başlar.  

         ‘’Demokrasi istiyorsanız, halk ile kolkola olacaksınız, karanlık odalarda karanlık yüzlerle iradesiz yasa teklifleri hazırlamamalısınız.’’

 

            DEMOKRASİ SAVUNUCULARI DİKTATÖRLÜK YOLUNDA

          Yıllardır, seçim arenalarında seçmenlerine demokrasi adı altında özgürlükler vaat eden bir siyasi partinin grup başkan vekilinin, milletvekili olarak seçildiği Bingöl ilinin eski ismi olan Çewlig ve Bingöl iline bağlı ilçelerinin de eski adlarının geri verilmesi için milletin iradesine danışmadan temsili olarak TBMM’ye yasa teklifi sunması, savunulan demokrasinin aksine tam bir diktatörlük çığlığıdır. Bu durum karşısında iradesi hiçe sayılan Bingöl Halkı, gerekli tepkisini ortaya koymuş ve olayın baş aktörleri karşısında dik durmayı bilmiştir.

         Demokrasinin gereği olan seçim ile halk tarafından görevlendirilen ve halkın hizmetkârı olma yolunda emin adımlarla yürümesi gereken siyasilerin, bireysel çıkar ve kurumsal rant(seçim kaygısı) uğruna halk iradesini hiçe sayması Denklaşör(Ruh Satma Sanatı)’lükten öteye gitmemektedir. 21.yy Halkları verdikleri mücadele sonucu adım adım tüm diktatörleri tarih sahnesinden silmiş ve silmeye devam etmektedir. Bağdat’ta Saddam, Trablus’da Kaddafi, Kahire’de Mübârek, Şam’da Esad ve Bingöl’de Baluken

         Siyasi rant amaçlı girişilen bu mücadele de ne yazık ki; hedeflenen çıkarvari kamuoyu oluşturulamamış ve tersine halkın tepkisine sebebiyet verilmiştir.

       ‘’BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili olan Dr.İdris Baluken beyefendinin, yerel seçimlerin ön propagandası için halkın iradesi olmadan Bingöl iline Çewlig isminin verilmesi adına yasa teklifi sunması siyasi bir hezeyândır.’’

 

            HALKIN ONURU SİYASİ ÇIKARLARA MEZE EDİLMEKTE  

         ‘’Hiç aklımıza gelmedi zafer payı, biz, yalnızca memleket uğrunda hizmet etmeyi düşledik.”

          Yaklaşan yerel seçimler öncesi rant sarhoşluğu içerisinde olan siyasi partiler, seçim kaygısının vermiş olduğu ‘’evrim’’ ile halkımızı, amaca ulaşmada araç olarak kullanmaktadırlar.

         Kimi partiler, dünyev-i işlerin(öz değerler) yanında bir de ahiret inancını siyasete alet ederek, manevi tüm değerlerimizi suistimâl etmektedirler. Anadolu Halkı’nın manevi duygularına ve öz benliklerine olan bağlılıkları Cihan nezdinde bilinmektedir. Bu duyguları, çıkarları doğrultusunda kullanan siyasi partilere milletimizin tarihi bir ders vereceğini ümit ediyorum.

      “Demokrasi der çığlık atarlar, riyakâr yüzlerle Halkı kandırırlar. Çewlig bahane, siyasi rant şahane.”

    

          MİLLET İRADESİ OLAN REFERANDUM(HALK OYLAMASI) TEMENNİMİZDİR

       Demokrasilerde olmazsa olmaz, millet iradesir. Herhangi bir demokratik ülke de, yasa çıkarma konusunda ortaya çıkan anlaşmazlıklar da temsili demokrasi yerine doğrudan demokrasi uygulanarak milletin iradesine direkt danışılmakta ve uyuşmazlıklar çözülmektedir.

      Bingöl ilinin belli kutuplaşmış gruplar tarafından adının Çewlig olarak değiştirilmek istendiği gibi bugünkü isminin yaşatılmasını isteyecek iradeler de mevcuttur. Temsili seçilmişlik hakkını elinde bulundurarak toplumun belli kesimlerine hitap edip, tüm toplumu ilgilendiren konularda bireysel hareket etmek demokrasiye aykırıdır.

          Bu gibi demokratik olmayan durumlar sergileyerek, toplumu kutuplaşmaya ve toplumsal olayların çıkmasına zemin hazırlayıp kaosu tetiklemeye mi çalışılmaktadır…!!?

           Bingöl Halkı’nın menfaat ve çıkarları göz önünde bulundurulacak olursa milletimiz adına referanduma gidilmesi en doğru karar olacağı kanısındayım. Yakın zamanda ilimiz adına demokratik bir seçim örneği olarak Demokratikleşme Paketi’nin hemen akabininde Bingöl ilimizin Genç ilçesinin Koçsırtı Köyü sakinleri, köy isimlerinin değiştirilmesi konusunda halkın iradesine başvurmuş ve gerekli seçim olanakları hazırlanarak imza kampanyası başlatmışlardır.

         “Öz değerlerin yaşatılıp gelecek nesillere mirâs olarak bırakılması bir kültür abidesidir”

          “Bırakında insanlar kendi iradelerini kullanarak öz benlikleriyle yaşasınlar ve değerlerinin gölgesinde istedikleri dillerde sevdalansınlar.”

 

                                                                          Balıkesir Üniversitesi

                                                                   Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

                                                                             Mesut KOVALAR